Genomika u holštýnů

Použití genomických postupů u holštýnského skotu v ČR bylo na semináři téma přednášky Ing. Jiřího Šplíchala Plemdatu. V úvodu se věnoval historii vývoje genomického hodnocení.

V roce 2011 se začalo s vývojem jednokrokové metody s vlastními programy od Mgr. Čermáka (postavené na pracích Misztala a Madsena). Roku 2014 byl představeny první oficiální PH pro produkční znaky a v roce 2015 byly dokončeny vlastní programy pro všechny znaky indexu SIH. V září 2015 dochází k validaci produkce pro gMace Interbullu, jde o první validaci jednokrokové metody na světě. V listopadu 2016 došlo k zakoupení licence na program BLUPF90 (Misztal, University of Georgia,USA), v dubnu 2018 vznikl Model pro dojitelnost (jen ssGBLUP) a v prosinci 2018 Model pro znaky exteriéru. Tehdy byl poprvé použit ssGBLUP s přímo integrovanými PH z MACE. V dubnu 2019 byla použita ssGBLUP metoda Blending, která kombinuje genomické a konvenční PH pro znaky produkce, SB, plodnost, dlouhověkost. Všechny důležité znaky a komponenty indexu SIH genomicky se zahrnutým zahraničním hodnocením MACE. Ve spolupráci s VÚŽV se připravují nové znaky (zdraví, reprodukce, délka březosti), a dochází aktualizaci stávajících modelů (dlouhověkost, TDM). Zdroje pro výpočet PH jsou dnes měsíčně z KU 200 tis. krav, tedy 2 mil. údajů a ročně 500 tis. inseminací. Ročně je hodnocen exteriér u 50 tis. prvotelek.

Z Deníku léčení se získává 1,5 mil. záznamů, používají se genotypy býků zapisovaných do PK, plus 3 generace plus jejich ITB PH. Dalším zdrojem jsou genotypy jalovic 45 tis. ( za poslední rok 14,5 tis.). Výpočet PH exteriéru holštýnského skotu má své výhody pro chovatele. Je to spolehlivé PH i pro dovezené býky, kteří zatím mají dcery jen v zahraničí na domácí bázi. Dále upřesnění výpočtu pro potomky těchto býků bez vlastní informace (genomické býky, jalovice) a také možnost porovnat nezávisle zahraniční a domácí býky na jednom měřítku, bez ovlivnění prodejcem. Získávají se spolehlivá data pro mating. Ing. Šplíchal doplnil, že veškeré služby pro chovatele vycházející z genomiky a vše přehledně ve webových aplikacích Plemdatu.

 

Ing. Jiří Šplíchal

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down