15.07.2016 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Genotypizace českého strakatého skotu

S prvním genomickým výpočtem se exteriérové znaky ještě nehodnotily v rámci společného výpočtu. Ten ale byl k dispozici hned s dalším velkým výpočtem. Z prvního výpočtu mělo genomické PH exteriéru 245 mladých býků. Pro referenční populaci bylo genotypizováno dalších 245 starších býků. Kromě 12 z nich, kteří byli používaní v zahraničí, neměli ještě ve výpočtu k dispozici informace z prověření na dcerách. Bez informací o dcerách bylo tedy z prvního výpočtu genomických PH u nás dostupných 478 býků.

Vliv zavedení společného výpočtu exteriéru na spolehlivost těchto znaků

U býků z referenční databáze, ročník narození 1993 až 2006, byla průměrná spolehlivost goPH rámce 39,2 % s minimem 20 a maximem 63. Jednoznačný rozdíl byl v závislosti na tom, jestli předci genotypizovaných býků mají ve výpočtu k dispozici informace o vlastním prověření. V případě býků, kteří ani od jednoho z předků nemají k dispozici výsledky z prověření, je průměrná spolehlivost 28,2 %. Naopak u býků s oběma předky s výsledky z prověření je spolehlivost 48,5 %. Tedy o více jak 20 % vyšší. I zde však velmi záleží na výši spolehlivosti jednotlivých předků. Zatímco rozdíl v minimálních spolehlivostech je zanedbatelný, 20 % spolehlivost u býků bez informací od předků a 23 % s informacemi o obou předcích, velký rozdíl je v maximálních hodnotách. U býků bez informací o předcích 38 % a u býků s informacemi od obou rodičů 63 %.

O výpočet později, již s informacemi z prověření, stoupla spolehlivost v průměru na 91,8 %, s rozdílem mezi jednotlivými skupinami nejvýše 2,5 %. Také rozdíl v minimech a maximem je velmi vyrovnaný od 85 do 98.

Podobné je to i u mladých býků. Tam průměrná spolehlivost při prvním výpočtu byla na úrovní 45,8 % s rozmezím 55,2 % u býků s informacemi o prověření obou předků, po 31,2 % pokud oba předci neměli známé výsledky z prověření. Nejnižší spolehlivost byla 23 a nejvyšší 65 %. Se zařazením informací o hodnocení exteriéru českých plemenic do výpočtu došlo ke zvýšení spolehlivosti na hodnotu 56,8 %. Dvacet z těchto býků již v rámci druhého výpočtu měli výsledky z prověření na dcerách, u těch byla průměrná spolehlivost 81,6 %. U zbývajících býků byla 54,6 %.

 Ing. Marie Ondráková, Ph.D.

Celý článek najdete v NCH 7/2016

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down