Spojené státy a Evropská unie se v červenci 2018 při setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junkera dohodly mimo jiné na tom, že EU bude od Spojených států nakupovat „hodně“ sóji. Možná již oba státníci nedomysleli, že to bude geneticky modifikovaná sója, která je v EU jaksi „nechtěná“. Na toto téma jsme položili pár otázek výkonnému řediteli Spolku pro komodity a krmiva Ing. Josefu Svobodovi, CSc.
Prý až 90 % vajec produkovaných v Německu je pod značkou non-GMO?
Ano, zeptal jsem se německého zástupce Hermana-Josefa Baakena na konferenci ve Vídni: Prý se řídí poptávkou konzumenta – „Driven by consumer demands“. Jak s konzumentem pracujete? Vnucujete mu, že mu vyrostou rohy nebo potomci budou neplodní po konzumaci GM potravin? Nebyl schopen na to odpovědět. Evropa si konzumenty vychovává sama a může mít problém.
A myslíte, že to dojde také k nám?
U nás máme velké resty ve vztahu ke spotřebiteli. Zatím požadavky konzumenta v tomto směru nejsou a snad takové ani nebudou. To neznamená, že bychom neměli o konzumenta pečovat. Především producenti drůbeže a vepřového by ve vlastním zájmu měli položit na stůl reálné argumenty pro a proti GMO, aby si český konzument udělal správný obrázek na základě vědeckého přístupu. Mám obavu, že pokud to nebude na vědecké bázi, může to vyvolat zcela opačnou reakci. Producenti mají své argumenty – v non-GM sóje je vyšší riziko pesticidů a produkt bude stát více. Zatím však nikdo nedal dohromady dokument, který by měl pro konzumenty relevanci.
Sama Evropská federace výrobců krmných směsí (FEFAC) prý uvádí, že budoucnost Evropy je v GM free krmivech?
Ono se to ještě zhoršilo, já jsem narazil na fakt, že se začal používat pojem Premium feed, na který slyší i Evropská komise. Premium feed není nic proti ničemu, název samotný vyjadřuje tedy něco prémiového, s přidanou hodnotou. Do značky Premium feed se zahrnuje jednak organická produkce, která jistě nějakou přidanou hodnotu asi má. Ale druhá skupina je non-GM feed. Tam přidanou hodnotu nevidím žádnou, spíše je ubráno ve smyslu většího používání pesticidů než u klasického pěstování... *
(Více přinese časopis Krmivářství 1/2019)