03.11.2003 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hanibal vyhrál v Letňanech

Pod patronací Svazu chovatelů ovcí a koz se letos v rámci výstavy PragaAgro 2003 konala čtvrtá celostátní výstava ovcí a koz. V areálu letňanského výstaviště bylo k vidění 33 beranů, 38 bahnic, 38 jehňat a dohromady 23 koz. Expozice svazu nabízela ochutnávku kozího sýra a jehněčího masa, ale i ukázku spřádání a tkaní vlny.

Dychtivým návštěvníkům se představila plemena ovcí: romanovská ovce, suffolk, kamerunská ovce, romney, ovce vřesová, šumavská ovce, merinolandschaf, berrichon du cher, clun forest, východofríská ovce, oxford down, německá černohlavá ovce, texel a charollais. Ing. Alois Pinďák, CSc. a Prof. Ing. František Horák, CSc., neměli v hodnocení lehkou úlohu, protože v Letňanech opravdu bylo, hlavně co se týče ovcí, z čeho vybírat.

Jako nejlepší beran kombinovaných plemen byl hodnocen jedinec linie Mestek (ML) Ing. Ladislava Vítka z Kunštátu. Nejlepší kolekce připadla Pavlu Sokolovi z Rychnova u Jablonce nad Nisou za plemeno romney, ale ten se s jednou cenou nespokojil – viz dále.
V masných plemenech vyhrál beran 36CZ129 Teofil chovatele Jaroslava Šrůtka z Nové Paky.
Ocenění za nejlepší kolekci získali ovce berrichon du cher Františka Zápotočného z Teplic nad Metují.
Cenu šampióna specializovaných plemen získal beran romanovské ovce 1553CZ021 Věnceslavy Plačkové z Poděbrad. Východofríské ovce Rudolfa Vichery z Pertoltic pod Ralskem zabodovaly v krátké době již podruhé, naposledy začátkem října na výstavě Náš chov v Lysé nad Labem. Tentokrát si chovatel Vichera odvezl cenu za nejlepší kolekci specializovaných plemen PragaAgro 2003.
U dalších početně více zastoupených plemen (šumavská ovce, suffolk a romanovská ovce) hodnotila komise navíc šampióny plemene a nejlepší kolekce. U šumavské ovce jasně kraloval Horský statek Albertamy, který vyhrál obě kategorie. Josef Šrámek z Nenačovic na Berounsku si domů také odvezl dvě ceny (za plemeno suffolk) naopak v romanovských ovcích patřila nejlepší kolekce Miroslavu Vjaterovi z Prahy a šampiónkou romanovských ovcí PragaAgro 2003 se stala bahnice 270CZ505 Pavla Heinzela z Velkých Petrovic.

Letošní chovatelská elita
Nejlepší kolekcí ovcí se na čtvrté celostátní výstavě prezentoval František Bohata ze Skvrňova s plemenem oxford down.
Titul absolutní šampión a vítěz celostátní výstavy PragaAgro 2003 zaslouženě přinesl svému majiteli beran suffolk linie Hanibal číslo 1CZ424. Nejúspěšnějším chovatelem se tak stal Pavel Sokol z Rychnova u Jablonce n. Nisou. Ten začal s plemenem suffolk v roce 1995, kdy dovezl z Nizozemska 15 zapuštěných bahnic a jednoho berana linie Ion. Když mu beran uhynul na močové kameny, vypravil se chovatel do Dánska, kde mu padl do oka současný plemeník Hanibal. Z otcovy strany má předky na Novém Zélandu, z matčiny dánské a anglické. Beran v současné době váží úctyhodných 168 kg a má podle chovatele v naší republice asi nejvíce potomků. Je výrazným zlepšovatelem masné užitkovosti. Sokolovi chovají na 20 ha zemědělské půdy 32 bahnic suffolk (šlechtitelský chov) a 13 bahnic romney, s kterými začali před dvěma roky. Kromě toho se na výstavě prezentovali kříženkami těchto dvou plemen. Vystavená jehnice dosáhla ode dne narození – 1. dubna po den konání výstavy (23. října) přírůstku 63 kg.
Pohár přebíral majitel vítězného berana také od mediálního partnera, kterým bylo vydavatelství týdeníku Zemědělec, časopisů Náš chov a Farmář.

Ocenění i pro kozy
Ani chovatelé koz nepřijeli z prázdnou, i když konkurence nebyla taková, jako v případě ovcí. Z plemen bílá koza, hnědá krátkosrstá koza, kašmírová koza a búrská koza komise ve složení Ing. Richard Konrád, MVDr. Jan Sedlák a Ing. Věra Mátlová, vybrala jako šampióna výstavy kozla 017CZ381 búrského plemene, který vlastní Pigmal a. s. Malšice. Cenu za nejlepší kolekci koz si odvezla do Šošůvky na Blanensku Eva Sedláková - plemeno kašmírová koza
Za výborně připravená zvířata poděkoval v závěru všem vystavovatelům i ředitel SCHOK Ing. Vít Mareš. Příští rok se chovatelé a návštěvníci musí spokojit pouze s menší ukázkou zástupců nejběžnějších plemen, protože pátá celostátní výstava ovcí a koz se bude konat při příležitosti výstavy PragaAgro až za dva roky, to znamená v roce 2005.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down