15.05.2022 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hardy z Rantířova vydražen za 134 tisíc

První svod plemenných býků aberdeen angus na farmě rodiny Lepšových v jihočeském Pěčíně se konal 7. května pod hlavičkou Asociace chovatelů Aberdeen Angus, z. s. Do plemenitby bylo vybráno 15 kvalitních býčků, jeden z nich Hardy z Rantířova od chovatele Vladimíra Šaška ml. byl v závěrečné aukci vydražen za 134 tisíc Kč.

V poslední době narůstají počty plemenných býků odchovaných u chovatelů. Odchovny plemenných býků svou kapacitou nepokryjí odchov všech zvířat, a tak i u chovatelů jsou odchování perspektivní býci, kteří by si zasloužili porovnání s konkurencí a možnost prodeje v aukci, což je nejspravedlivější způsob obchodování kvalitních plemenných zvířat pro chovatele i kupce. „Tato akce nemá konkurovat odchovnám, ale pomoci většímu počtu kvalitních býků uplatnit se na trhu a prosazovat plemeno aberdeen angus v konkurenci ostatních plemen. Tento způsob prodeje je běžnou praxí v zahraničí a rádi bychom tuto tradici založili i u nás,“ vystihli pořadatelé účel uspořádání svodu anguských zvířat.   

Zúročení odchovu u chovatele

Majitel a zakladatel rodinného chovu aberdeen angus v Pěčíně Vladimír Lepša spolu s předsedou asociace Milanem Šebelkou doplnili informace: „Svod v republice není úplně neznámý pojem, první byly v devadesátých letech v ZD Brloh, následně chovatelé hromadně přistoupili k odchovu v odchovnách. Odchov u chovatele zaznamenal v poslední době velký boom, neboť při dnešních cenách krmiv nebo energií se jeví pro chovatele výhodnější odchov ve vlastní režii. Cena krmného dne oproti odchovně vychází asi na 60 %. I býci plemene aberdeen angus odchovaní doma jsou velice zajímavé genetické skladby, a proto jsme si řekli, že by si zasloužili porovnat mezi sebou, vytáhnout to nejlepší od chovatelů a následně udělat aukci.“ Zázemí pro uspořádání svodu nabídl Vladimír Lepša na základě zkušeností z loňské výstavy. „Myslím, že akce se povedla, je dobré, že pro vlastní průběh máme k dispozici stáj a deštivé počasí není problém,“ dodal Vladimír Lepša.       

V dopolední části akce vybírali komisaři ze 17 býků, kteří na svod do Pěčína dorazili.  Výběrová komise pracovala ve složení Radek Dobeš, Karel Šimák a Milan Šebelka. Jeden z býků byl vyřazen pro nežádoucí bílé zbarvení na hrudi, jeden byl odročen, neboť svým aktuálním zdravotním stavem nesplňoval podmínky pro výběr.

Do plemenitby tedy bylo vybráno 15 kvalitních plemenných býčků. Výjimečný Herkules z Hříběcí (AAA 921) byl za exteriér oceněn 78 body, dva další býci získali v základním výběru 77 bodů.

Tři šampióni svodu

Podle stáří býků byly určeny tři kategorie a z každé vybráni tři nejlepší. Šampiónem lednových býků narozených v roce 2021 se stal býk Hardy z Rantířova, syn inseminačního plemeníka Quaker Hill Columbus 6V48 (ZAI 819). Rozhodčí na něm vyzdvihli jeho kvalitní osvalení, výrazný typ a pevné končetiny.

Z býků narozených v únoru získal titul šampióna Henry z Pěčína z odchovu Vladimíra Lepši, který je po otci Delegát z Pečína (ZAI 906).

Z březnových býků okouzlil porotce Herkules z Hříběcí (AAA 921), jehož chovatelem je Pavlo Birovash z Horní Cerekve. Jeho otcem je Balmachie Rodger P190 (ZAI 785). „Tento býk nemá chybu, na svůj věk má dobré kapacity, je harmonický a jde o typického zástupce plemene,“ zněl komentář od rozhodčích. Celkovým šampiónem byl ve finále vyhlášen právě tento býk.

Aukce se ujala

 Závěrečná dražba začala trošku vlažněji, neboť prvního býka nikdo nevydražil, ale když do ringu nastoupil Vladimír Matěj Šašek s býkem Hardym z Rantířova, přihazování nebralo konce. O býka ve finále projevili zájem mladý chovatel Jan Pohan z Nejdku u Karlových Varů ale také předseda asociace Milan Šebelka. Když se cena po tisícovce došplhala až na úctyhodných 134 tisíc, Jan Pohan si řekl, že si koupí býka jiného a tak se také později stalo. Šťastným novým majitelem Hardyho z Rantířova se tedy stal chov Milana Šebelky z Rančic.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down