23.02.2018 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hodně narozených selat už nevadí

Společnost AGROFARM, a. s., se sídlem ve Žďáru nad Sázavou, která vznikla z bývalého společného zemědělského podniku úzce specializovaného na chov a výkrm prasat, neustále modernizuje svoje provozy, což se výrazně promítá do ekonomiky výroby a její rentability. Od samého začátku investuje do pokrokových technologií. Ať už v 90. letech do mokrého krmení Schauer ve výkrmu prasat, nebo později do volného ustájení březích prasnic ve velkých skupinách s krmenými stanicemi Compident, či do tolik vyhledávaného automatické krmení prasnic a selat Spotmix. Krok držela i s dalšími pokrokovými stájovými systémy.

A tak není divu, že se na dvou farmách v tomto podniku objevilo jako první v republice automatické krmení kojených selat Babyfeed od firmy Schauer. Nejdříve bylo instalováno do 224 porodních boxů na farmě Nížkov a poté i do 392 porodních kotců v Záblatí. Tato farma určená k produkci selat byla poprvé naskladněná 5. února 1983.

„Během 35 let se farma v Záblatí několikrát modernizovala,“ přivítal nás ředitel společnosti Jaroslav Fiksa, který v podniku pracuje už od roku 1976 a jehož jméno je se zaváděním pokrokových technologií úzce spjato. „Před časem jsme tuto farmu také celou ozdravili: od srpna 2016 jsme stájové prostory začali naskladňovat ozdravenými prasničkami z Nového Telečkova, kde produkujeme prasnice F1 dánské genetiky se statutem SPF. Ta zaručuje vyšší užitkovost kříženců s plemenem duroc, ať už průměrný denní přírůstek prasat ve výkrmu přes 900 gramů, konverzi krmiva na úrovni 2,6 kilogramu a minimální podíl svaloviny přes 60 procent. U prasniček F1 se ale také výrazně zvýšil reprodukční potenciál, zcela běžně se rodí v jednom vrhu 16 i více živých selat. A s větším počtem narozených selat přichází i více problémů, což je druhá stránka mince špičkové genetiky, s níž jsme se museli vyrovnat.“

Uvádí se, že třináct odstavených selat o hmotnosti 6,5 kg potřebuje denně od prasnice 14 litrů mléka, což odpovídá 35 litrům mléka od krávy. Každé další sele nad uvedený počet snižuje množství mleziva pro všechna selata, která tak strádají. Tato skutečnost má špatný vliv nejen na jejich růst, ale i na následnou kondici matky. Proto ve společnosti AGROFARM využívají dokrm kojených selat mléčnou náhražkou. Na farmách v Nížkově a v Záblatí už vsadili na novou technologii Babyfeed.*

Více naleznete v Zemědělci č. 9.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down