18.03.2008 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hodnocení býků v Bohdalci

Základní výběr plemenných býků českého strakatého plemene proběhl se uskutečnil v Bohdalci. Návštěvníci akce pořádané Chovatelským družstvem Impuls mohli shlédnout deset býků z celkového počtu sedmnácti. Jeden býk byl kvůli svému temperamentu hodnocen ve stáji, čtyři byli vyřazeni již před základními výběry kvůli nízkému přírůstku. Dva býci byli předvedeni a vybráni dodatečně, po přihlédnutí k RPH růstu.

Mrazivý vítr, sníh a občasné sluneční paprsky provázely letošní první výběry býků v odchovně plemenných býků v Bohdalci. Ani toto nepříliš příznivé počasí však neodradilo návštěvníky a účast chovatelů a farmářů byla na akci velká.
Šest z předvedených býků bylo zařazeno do výsledné třídy VG, pět býků do třídy G+ a dva do třídy G. Na základě hodnocení bonitéra Ing. Pavla Krále byl jeden býk určen pro přirozenou plemenitbu a zbývající budou zařazeni do inseminace. Čtyři býky zařadilo do testu Chovatelské družstvo Impuls, tři poputují do společnosti Natural, s. r. o.
 
Nejlepší z hodnocených
Nejlépe hodnoceným býkem zařazeným do výsledné skupiny VG byl s celkovým počtem 86,9 bodů býk s číslem CZ000547098053 po otci Weinold HG-218. Jeho chovatelem je Agro Liboměřice, a. s. a majitelem CHD Impuls. Býk dosahoval v testu denního průměrného denního přírůstku 1665 g, denní přírůstek od narození činil 1415 g. Nejvyššího hodnocení získal býk za užitkový typ, kdy získal od bonitéra 90 bodů. Býk byl vybrán pro využití v inseminaci.
 
Ocenění stříbrem a bronzem
Druhým nejlépe hodnoceným býkem byl býk s číslem CZ000547055053 po otci Roibos RAD-212 ze stejné akciové společnosti s počtem 85,8 bodu. Majitelem je rovněž CHD Impuls. Průměrný denní přírůstek v testu činil 1492 g, zatímco od narození 1359 g. Nejvyššího bodového ohodnocení se tomuto býku dostalo za užitkový typ a stavbu těla.
Pomyslnou bronzovou příčku obsadil býk CZ000547141053 s katalogovým číslem čtyři. Býk je po otci Weinold HG-218 od stejných majitelů jako předchozí býci. Od býka na druhé pozici ho dělí rozdíl pouhé čtyři desetiny bodu. Nejvíce body ohodnotil Ing. Král kapacitu a utváření zádě.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down