08.12.2023 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Holštýn má před sebou dobrou budoucnost

Vyvrcholení chovatelského roku u holštýnského plemene znamená každoroční setkávání chovatelů na Seči. Tradiční seminář předchází udělování diplomů a dárkových košů za chovatelské úspěchy. Letos byl seminář ve znamení odchodů a příchodů nových tváří do svazu.

Jako první vystupující zahájil chovatelské setkání Ing. Pavel Hakl, ředitel odboru živočišných komodit a ochrany zvířat MZe, který objasnil národní dotační politiku pro další období.

„Dotační program 2 A bereme jako prioritní, 250 milionů korun se snažíme udržet. Dojde k určitým změnám, úpravy sazeb a zavedení podprogramů. V programu 9. A bude třeba řešit priority podpor – od strategických výstav až po ty regionální,“ sdělil mimo jiné chovatelům zástupce ministerstva. V závěru poděkoval doc. Ing. Jiřímu Motyčkovi, CSc., který opouští post ředitele holštýnského svazu, za výbornou spolupráci.

Druhý se zhostil mikrofonu Ing. Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR, který informoval o výhledu SZP, uhlíkové stopě a opatření welfare. Z jeho vystoupení vyplynulo, že mlékárny v Německu budou mít zájem o české mléko, neboť v ČR máme vysoké procento volně ustájených dojnic, tedy splňujeme podmínky welfarových opatření. Z vazného ustájení zahraniční mlékárny pravděpodobně přestanou nakupovat.

100 kg mléka denně bude realitou

Ing. Vladimír Novotný ze společnosti MTS přednesl novinky v chovu dojeného skotu v USA.  

Představil výsledky studie, jak bude vypadat zemědělství za 50 let. Podle Američanů dojde k velkému pokroku holštýnského plemene díky genomickému šlechtění a také díky poznatkům z výzkumu epigenetiky. Reprodukce bude postavena téměř pouze na sexovaném semeni a embryotransferu. Přežijí automatizované stáje, všechna zvířata budou pod stálou kontrolou moderní techniky.

Nejvýkonnější dojnice z USA nadojila za 365 dní 35 458 kg mléka, což je 97 kg denně! To podle přednášky Novotného by mohl být za 50 let i průměr stáda.  

Cena mléka snad poroste

Ing. Pavel Všetička jako zástupce odbytového družstva Mléko.CZ informoval o vývoji cen mléka a roli odbytových organizací.  „Družstvo Mléko.CZ prolomilo 10 Kč hranici v říjnu 2023 předpokládá růst ceny mléka o 20 až 30 haléřů každý měsíc,“ sdělil chovatelům Všetička.  

Plemeno problémy zvládá

Doc. Ing. Jiří Motyčka, CSc. jen potvrdil vize USA, když informoval a realizaci a výsledcích projektu FIT cow a využití genomické selekce. „Pokud nějaká země dosáhne na to, že má vlastní genetický odhad, je to přesnější, neboť má vlastní fenotyp té země. Aktuální problém u populace holštýnského skotu je vysoký inbreeding. Plemeno to však zvládne, je světově rozšířené, základna je obrovská a ekonomická síla je nepředstavitelná. Měli by se k tomu čelem postavit plemenářské firmy,“ míní Jiří Motyčka.

Omlazení funkcí

Jak již bylo naznačeno, ve Svazu chovatelů hoštýnského skotu ČR, z. s.  proběhla řada personálních změn. Na post ředitel byl za docenta Jiřího Motyčku byl zvolen Ing. Stanislav Jaš. Ten se přítomným v sále představil jako člověk, který ovládá hodně jazyků a má mezinárodní zkušenosti. Působil jako tajemník PS pro mléko a hovězí maso v Copa Cogeca v Bruselu, zkušenosti nabral také na Ministerstvu zemědělství ČR.  Poslední část života strávil ve Finsku.  

Další, kdo odchází je dlouholetý tajemník svazu Ing. Aleš Bychl. Jeho funkci přebrala Ing. Soňa Jelínková, která působí jako pracovnice svazu již několik let. Novou tváří svazu je také mladičká Michaela Plotová.  

Více z chovatelského odpoledne přinese další číslo Našeho chovu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down