08.06.2004 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Holštýnky ani straky nezklamaly

Plemenice českého strakatého a holštýnského skotu se předvedly v aukční hale Litomyšle při příležitosti šesté výstavy hospodářských zvířat. Hodnocení se ujali nezávislí rozhodčí z Německa a Nizozemska.

Přehlídka českých
strakatých plemenic
Téměř dvě desítky chovatelů z celé republiky přivezlo ve dnech 13. a 14. května do Litomyšle více než šedesát kusů českých strakatých plemenic. Hodnocení se ujal ředitel dolnobavorského svazu chovatelů fleckvieh Josef Tischler. První skupinou byly jalovice, následovaly prvotelky, mezi kterými vybral posuzovatel jako nejlepší plemenici z Liboměřic (plemene C100, O: HG – 168, na I. laktaci nadojila 6856 kg mléka s 3,27 % bílkovin).
Mezi kravami na druhé a další laktaci přesvědčila dojnice č. 125 053 101 (C100) chovatele V. O. D. Zdislavice, po otci ZEL – 047, otec matky BA – 032, která nadojila na I. laktaci 6837 kg mléka. Vynikala harmonickou stavbou, horní linií, špičkovým vemenem. Posuzovatel ji označil jako jasnou šampiónku.
Největší napětí mezi chovateli vyvolal závěr soutěže, kdy se rozhodovalo o celkové vítězce. Do předvadiště přivedli čtyři nejlepší dojnice. Vavříny si nakonec odvezli za již uvedenou dojnici chovatelé ze Zdislavic. Ocenění za nejlepší vemeno získala kráva č. 124 074 502 (C59R) po otci REZ – 327 ze ZD Nová ves – Víska. Ocenění si zasloužila i kráva s nejvyšší celoživotní užitkovostí přes 50 000 kg mléka, dcera (C88A) HG – 047 z ALA, a. s., Řepníky.
Sázka na kombinovanou užitkovost
„Kombinovaný užitkový typ je to, co nás bude odlišovat od ostatních plemen,“ řekl bonitér českého strakatého plemene Josef Tischler. Zeptali jsme se ho na názor na kvalitu předvedených zvířat. „Byl jsem jí překvapen,“ odpověděl. Naše straky proti německým fleckvieh označil jako vesměs středního rámce, velmi elegantní s výbornými vemeny a fundamentem. Pokud jde o strakaté plemeno preferuje kombinovaný typ.
Tischler upozornil, že i holštýnské chovy na severu a západě Německa využívají fleckvieh a pouštějí v chovu plemeníky, kteří mají vysokou plemennou hodnotu pro mléko, somatické buňky a vynikají korektním fundamentem a fitness. V této oblasti jsou chovy o průměrné velikosti 60 až 80 krav a potřebují bezproblémová stáda. Předností plemene by měla zůstat kombinovaná užitkovost. „Podstatné je, že fleckvieh neztrácí na mase ani při vysoké mléčné užitkovosti – osm až deset tisíc kilogramů mléka,“ vyzdvihl Tischler.
Nejvíce ocenění do Ostřetína
Odpoledního hodnocení holštýnských plemenic se ujal Jos Knoef, holandský farmář. Chová 90 krav s průměrnou mléčnou užitkovostí 11 000 kg, s 4,25 % tuku a 3,5 % bílkovin. Mezi nimi je dvanáct dojnic s celoživotní užitkovostí přes 100 000 kg mléka, z nich pak jedna již překročila hranici 150 000 kg a je nyní na 13. laktaci.
Nejprve bylo jeho úkolem ocenit nejlepší mladou jalovičku. Mezi nejmladšími vybral dceru NEA – 023, chovatele ZERAS, a. s., Radostín n. Osl., z další skupiny se rozhodl pro nejmladší, ale kapacitní zvíře, s vynikající lokomocí – stejného chovatele – po NEB - 748. Mezi prvotelkami vyhrála č. 132 706 101 po otci NEB - 855 z V. O. D. Zdislavice s vynikající kapacitou a horní linií. Na I. laktaci nadojila 10 754 kg mléka s 2,89 % bílkovin.
Napětí v pokročilých odpoledních hodinách se stupňovalo do finiše, kterým bezpochyby byla volba šampiónky mezi kravami na druhé a další laktaci a celková šampiónka. Mezi kandidátkami kralovala dojnice č. 112 040 506 po otci NX– 893 Addison, chovatele Zemědělské společnosti Ostřetín, a. s., (max. I. laktace – 11 944 kg mléka, 2,87 % bílkovin),
Tu následovala velmi kvalitní plemenice z Dobrosevu, a. s., Dobronín po NEB - 570, na I. laktaci 9997 kg mléka s 3,32 % bílkovin. Obě oceněné plemenice pocházejí z podniků, které si přivážejí ocenění z většiny českých výstav. Podle holandského rozhodčího by mohly směle konkurovat i v Nizozemsku.
Třetí místo si odvezl Oldřich Poláček z Farmy Hole za dceru po NEB – 611, která na třetí maximální laktaci nadojila 12 245 kg mléka s 3,27 % bílkovin.
Miss Sympatie
Naše vydavatelství v Litomyšli také oceňovalo. Za časopisy Náš chov, Farmář a Zemědělec byli odměněni chovatelé divácky nejsympatičtější dojnice českého strakatého a holštýnského plemene. Tentokrát našly nejvíce příznivců v obou kategoriích plemenici z V. O. D. Zdislavice.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down