19.11.2009 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Holštýnky se promenovaly v Itálii

Každoročně na konci října se do Cremony sjíždějí chovatelé a příznivci holštýnského skotu. Cremona dairy show je totiž ikonou v celé Evropě. Tento svátek všech fanoušků holštýnského plemene začal večerní aukcí mladých zvířat. Tato akce přilákala mnoho zájemců nejen z Evropy.

Již krátká prohlídka krav ve vazištích napověděla, že hlavní soupeření bude více než zajímavé a velmi vyrovnané. Kvalita přípravy zvířat byla již tradičně na špičkové úrovni a drobná nervozita byla cítit na každém kroku. Jak by ne, vždyť konkurence byla obrovská a finalisté výstavy budou známí po celé Evropě.

Skupiny podle věku

Při hlavní soutěži prošlo hodnocením i u nás známého hlavního bonitéra Massima Capra více než 350 zvířat členěných do skupin podle stáří. V tradiční, velmi pěkné hale se zelenými pilinami promenovaly jalovice od šesti do 26 měsíců stáří.
V druhé části programu se předvedly v jednotlivých skupinách krávy. Skupiny nebyly sestaveny podle pořadí laktace, ale podle jejich reálného věku. Všechna zvířata byla pečlivě připravena a upravena. Práce fitérů a předvádějících byla pro nás jako vždy velmi inspirující a opět jsme museli konstatovat, že se pořád máme co učit. Zejména když jsme si uvědomili, že právě tam do roka a do dne stanou krávy z Čech v konkurenci celé Evropy.

Nejlepší vemeno

Ve skupinách mladších krav a jalovic dominovaly dcery Goldwyna. Nejlepší mladou krávou a zároveň krávou s nejlepším vemenem se stala Bonyfarm Veronique (Goldwyn x Leader x Astre). Při svém neuvěřitelném rámci (výška v kříži asi 170 až 175 cm) je pevná, harmonická a ostrá. Veronique má i impozantní produkci (1. laktace, otelení ve věku 2 roky 2 měsíce, 13 324 kg mléka, 3,55 % tuku, 3,36 % bílkovin) a v neposlední řadě i syntetický index PFT+3552. Není časté, aby exklusivní výstavní zvíře oplývalo i výtečnou produkcí a plemennými hodnotami, a tak se jistě můžeme těšit na značné množství býčků, kteří v rámci celého světa půjdou do testace.

Královská disciplína

Tradičně královskou disciplínou byla přehlídka dvaceti starších krav. Vyrovnanost této skupiny, kde většina krav měla již nadojeno přes 50 000 kg mléka a za sebou účast na mnoha výstavách a řadu výplachů embryí, byla fascinující.
V kategoriích starších krav dominovaly dcery Allena a vítězkou se stala Toc-Farm Allen Amyly, na níž hodnotitel ocenil především její celkovou harmonii, fantastické vemeno, neuvěřitelné končetiny a mechaniku pohybu. Také tato kráva není žádný outsider v produkci a plemenitbě. Za tři laktace vyprodukovala 47 147 kg mléka (4,59 % tuku, 3,6 % proteinu).
V podvečer začalo celkové finále, kde byly předvedeny z každé kategorie dvě nejlepší krávy. Organizátoři dokázali navodit opravdu napjatou atmosféru díky osvětlení a hudbě s velmi slavnostním vyvrcholením. Bylo jasné, že o šampiónce se rozhodovalo mezi vítězkami obou kategorií. Massimo Capra se nakonec rozhodl pro starší z nich Amyly a do pozice vícešampionky dosadil Veronique.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down