26.09.2005 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Holštýnská miss pochází z Radimi

Je po prázdninách a s nimi skončila i okurková sezóna v oblasti hospodářských zvířat. Září je totiž každoročně měsícem, kdy se předvadiště zemědělských podniků či obecních návsí zaplní hospodářskými zvířaty a návštěvníky, kteří spolu s bonitéry vybírají ta nejkrásnější z nich.

Nejhezčí holštýnské plemenice z okresu Jičín se divákům předvedly hned na začátku září v rámci akce Prim Chomutice, která se v areálu obce Třtěnice v Královéhradeckém kraji konala již po dvanácté. Akci s podtitulem memoriál Ing. Ladislava Hátle organizovala společnost Chovservis ve spolupráci se zemědělským podnikem Agro Chomutice. Svaz chovatelů holštýnského skotu věnoval pohár nejlepší dojnici a Sdružení východočeských chovatelů hospodářských zvířat ocenilo nejlepší vemeno výstavy.

První výběry
V základních výběrových kolech se plemenice představily podle otců. Z celkem 40 zvířat v osmi kolech (pět prvotelek a tři starších kráv) vybral bonitér Rostislav Škrabal vždy vítězku, která postoupila do jednoho ze dvou finále podle pořadí laktace. V průběhu soutěže pochválil Škrabal výběr a přípravu všech vystavovaných zvířat, která byla podle jeho slov vzácně vyrovnaná.
Přestávky mezi jednotlivými koly zpestřoval doprovodný program, který divákům poskytoval oddech. V mezičase se tak mohli přihlížející zapojit do soutěže o nejnápaditější pokrývku hlavy, závodili v přetahování družstev nebo v pití mléka (vítěz Karel Stříbrný zdolal půl litru mléka za 14,88 vteřin a výhru – jízdní kolo okamžitě po vyhlášení přenechal dětem z dětského domova). Návštěvníky zaujala také ukázka práce border kolií či módní přehlídka pracovních a jezdeckých oděvů v podání studentů střední školy.

Velké finále
Mezi prvotelkami se na první místo probojovala dcera Malwooda (NX-768) ze ZS Mlázovice, a. s. Tato v květnu otelená kráva vyniká mléčným charakterem a vynikajícím utvářením vemene. „Je to komplexní plemenice,“ zhodnotil bonitér. Na druhé příčce skončila dcera býka Congo (NGA-350) chovatele Agro Chomutice, a. s., jež hodnotitele zaujala především ideálním utvářením vemene při současném nádoji 41,4 kg (otelila se 2. dubna 2005). Bronz vybojovala zástupkyně ze stejného podniku po Fatmanovi (NGA-409), která Rostislava Škrabala přesvědčila harmonií, kapacitou, solidními znaky vemene a korektními končetinami. Na dalších místech skončily dcery po NEB-901 Sailor (chovatel Agro Chomutice) a NEB-943 Jointif BE (chovatel ZS Radim).
Finále starších krav patřilo plemenici z chovu soukromého zemědělce Karla Stříbrného z Radimi. Tato dcera Dannixe (NX-526) zvítězila i přesto, že je jako jediná z předváděných krav již na čtvrté laktaci (soupeřky z finále byly druhotelky). Hodnotitel na ní ocenil zvláště mléčný charakter a výborné znaky vemene, dále optimální kapacitu a stavbu těla. Tato plemenice je zajímavá i vysokým nádojem, který se v posledních dvou ukončených laktacích pohyboval kolem 11 500 kilogramů mléka za rok. Na farmě Stříbrných se chová zhruba 90 krav, které v průměru dávají přibližně 10 tisíc kilogramů mléka každý rok.
Stříbro vybojovala zástupkyně podniku Agrom Třebnouševes, s. r. o., po býkovi NX-487 Ikarus a na třetím místě skončila harmonická a kapacitní dcera Huntera (NGA-178) chovaná v podniku Agros Turnov, s. r. o.

Vodič a vemeno
Jedním z posledních bodů programu byla volba nejlepšího vodiče, jímž se stal místní Petr Carda s dcerou po Congo (NGA-350). Na závěr svedly všechny krávy boj o nejlepší vemeno. Po dlouhém rozhodování se bonitér přiklonil na stranu téže plemenice, která skončila druhá v kategorii prvotelek, chomutické dcery Conga, jejíž vemeno označil za ideální. V závěsu za ní skončily první starší kráva (chov Karla Stříbrného) a první prvotelka ze Zemědělské společnosti Mlázovice.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down