Již podruhé jsme se rozhodli s týmem společnosti ADW FEED uspořádat odborný zájezd pro naše obchodní partnery. Stejně jako v předešlém ročníku i tentokrát jsme zamířili do italského regionu v okolí Cremony, tentokrát však nejen na farmy, ale také na vyhlášenou zemědělskou výstavu v Cremoně. Pro ty z vás, kdo s námi byli, přinášíme krátké ohlédnutí, a pro ty, kteří s námi nejeli, reportáž o zajímavých faktech i okamžicích, které jsme během posledního víkendu října prožili.
Druhý den nás čekal nabitý odborný program. Po ránu jsme se vydali na první farmu. K návštěvě jsme zvolili rodinnou farmu Barozzi, která se vyznačuje hned několika zajímavostmi. K těm nejvýznamnějším patří ocenění bronzovou medailí v celosvětovém posouzení chovů s výjimečnými úspěchy v reprodukčních ukazatelích.
Rodinná farma s 370 holštýnkami
Na úvod nás přivítal majitel a manažer farmy v jedné osobě, spolu s ním ještě jeho otec, jenž mu rodinný podnik k řízení předával, a jejich veterinární lékař. Všichni společně nám poskytli zajímavé informace o místních klimatických podmínkách, řízení chovu dojnic, produkčních ukazatelích i investicích apod. Z celého množství informací bych jako nejzajímavější a podstatné zmínila následující:
Rodinná farma Barozzi chová 370 dojnic holštýnského plemene, ale vzhledem k budování nové produkční stáje bude počet v krátké době navýšen asi o dalších 240 kusů. Většina budov pro ustájení dobytka nebyla starší než sedm let. Celý areál tak působil nejen moderně, ale i velmi čistě. Stádo má uzavřený obrat. Zajímavostí bylo, že na tento počet zvířat mají pouhých 75 ha. Nejsou tedy plně soběstační v produkci krmiva, i když se snaží o volbu pěstování plodin tak, aby na pozemcích realizovali dvě sklizně do roka. Kromě kukuřice na sklizeň LKS pěstují také čirok a pšenici na senáž, kterou sklízejí ještě před zráním zrn. I seno vyrábí z obilnin pěstovaných na orné půdě (ječné nebo pšeničné).*
Celý článek najdete v Našem chovu 1/2018
Mgr. Michaela Zelenková, ADW