21.04.2006 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Holštýnské plemenice na Techagru

Středa 5. dubna byla tahákem pro chovatele holštýnského skotu. Na brněnském výstavišti se totiž v rámci šampionátu tohoto plemene předvedlo postupně více než padesát jalovic, prvotelek a starších krav celkem ze třinácti zemědělských podniků Čech a Moravy.

Přehlídky holštýnského skotu byly kromě klasického scénáře (výběr nejlepší jalovice, prvotelky, starší krávy, šampiónky a krávy s nejlepším vemenem) zakončeny čtvrtečním výběrem osmi nejlepších zvířat na evropský holštýnský šampionát v německém Oldenburgu.

Rozhodčí ze země paprik
Jako hodnotitel se návštěvníkům představil nezávislý maďarský rozhodčí Zsolt Körösi, který je hlavním bonitérem a šlechtitelem tamního svazu chovatelů holštýnského skotu. Není nováčkem ani v rozhodování výstav, hodnotil například výstavy v Osnabrucku či v Nitře.
Mezi plemennými jalovicemi pozlatil mladší jalovici s číslem 222 650 961 z akciové společnosti Dobrosev Dobronín, která pochází z NEB-924 Garter a otce matky NXA-026 Ford. Körösi vyzvedl především její mléčný charakter, šířku těla a vynikající utváření končetin.
Druhá skončila také mladší jalovice ze stejného podniku s číslem 222674961 po otci NEA-120 Storm. U této jalovičky rozhodčího zaujala vysoká kapacita, mléčný charakter a kvalitní končetiny.
Bronzovou příčku obsadila starší jalovice č. 185 619 961, která vyniká mléčným charakterem, kapacitou a kvalitní zádí. Tuto dceru NXA-254 Empire (OM: NX-881 Lord Lily) zapuštěnou koncem minulého roku chová akciová společnost Zeras z Radostína nad Oslavou.

Máme novou šampiónku
V následném souboji plemenných krav zvítězila zástupkyně Zemědělské společnosti Ostřetín, a. s., s poetickým jménem Petra 7 (č. 4195 953), u níž bonitér ocenil zvláště její mléčný charakter, končetiny a excelentní vemeno. Tato rámcová plemenice vyhrála také kategorii prvotelek a stala se i vítězkou v soutěži o nejlepší vemeno. Otcem je NXA-101 Magna, matka č. 112117 506, otcem matky je býk Mtoto (NEB-799). Další vavříny si za nejlepší přípravu na výstavu odvezl její vodič Jan Božanovský.
Vítězka šampionátu se honosí kromě jiného ohodnocením exteriéru na úrovni VG 86. Její dopočtená první laktace činí 9831 kg mléka, 4,06 % tuku a 3,27 % bílkovin. Je vybrána jako matka býků a je příslušnicí velmi zajímavé rodiny krav, která má původ ve Francii.
Rodina Petry patří mezi přední české rodiny krav a je jedna z nejlepších chovaných v Ostřetíně.
Titul vícešampiónky si odvezli za č. 271 932 chovatelé z Meclovské zemědělské, a. s., farma Srby. Jejím otcem je NGA-251 Lightning, matka: 110149 301, otcem matky je NGA- 291 Mirakel.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down