19.12.2019 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Holštýnské zhodnocení chovatelského roku

Kromě toho, že na tradičním setkání chovatelů holštýnského skotu v hotelu Jezerka v Seči byly vyhlášeny výsledky chovatelských soutěží, chovatelé nabrali i notnou dávku nových informací. Pokud jde o výsledky, plemenářskou práci, zdravotní status i úroveň chovů, lze bez přehánění tvrdit, že v holštýnském skotu jsme chovatelská velmoc.

Po zahájení semináře ústy předsedy svazu Ing. Karla Horáka vystoupil ředitel svazu doc. Ing. Jiří Motyčka, CSc., a seznámil přítomné s činností svazu, výsledky kontroly užitkovosti a realizací projektů „FIT cow“. „Z celkového počtu krav 347 909 je v ČR 208 739 krav holštýnských, což představuje 60 %. Průměrná užitkovost holštýnské populace dosáhla 10 048 kg mléka, 388 kg tuku (3,86 %) a 341 kg bílkovin (3,39 %). Čistokrevné holštýnské krávy dokonce dosáhly užitkovosti 10 196 kg při 3,84 % tuku a 3,37 % bílkovin. Mezidobí se zkrátilo na 399 dní. V rámci světa začínáme hrát první ligu,“ komentoval dosažené výsledky v uplynulém kontrolním roce ředitel svazu Jiří Motyčka a prezentoval graf předpovědi budoucí užitkovosti. Každopádně ještě poroste, a to buď lineárně, a nebo ještě rychleji.  Dále zmínil pilotní projekt odhadů plemenných hodnot (PH) pro znaky zdraví. S využitím dojírenských softwarů a deníku nemocí a léčení se budou odhadovat PH pro rezistenci vůči mastitidám, rezistenci vůči infekčním a neinfekčním onemocněním paznehtů, ale i odolnosti vůči onemocnění paznehtů celkem.

Genomika vládne šlechtitelskému světu

Doc. Jiří Motyčka dále ozřejmil rozdíly mezi vícekrokovou a jednokrokovou metodou odhadu genomické plemenné hodnoty. Česká republika používá a má validovanou jednokrokovou metodu, která využívá všechny dostupné informace a neustále se odhad PH zpřesňuje na základě přibývání nových informací o zvířatech. Někdy však dochází ke kolísání mezi výpočty na základě zjištění nových informací.

Chovatelé byli seznámeni s vývojem a aktualitami genotypování plemenic v České republice v projektu Fit Cow. Spolupráce s americkým Centrem plemenných hodnot CDCB (Council on Dairy Cattle Breeding) by měla do budoucna nabídnout chovatelům, kteří o tuto službu projeví zájem, výpočet genomických PH na české i americké bázi přímo prostřednictvím laboratoře ČMSCH, a. s.

„Jsme teprve na začátku, genomika je tady teprve 10 let. Data jsou ropou budoucnosti. Ten, kdo má data, ovládá svět,“ bylo zásadní sdělení přednášky doc. Motyčky.

Po vystoupení viceprezidenta Agrární komory Ing. Bohumila Belady a představení aktuálního dění kolem vyjednávání dotací, měl přednášku ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR MVDr. Zbyněk Semerád. Seznámil přítomné s nákazovou situací skotu v ČR a v Evropě, která je v tuzemsku dobrá. Po drobných komplikacích s IBR v roce 2019, kdy došlo k reinfekci několika chovů bude co nejdříve Česká republika žádat komisi o status země prosté IBR. Na Q horečku, která je zoonózou, se vyšetřilo v uplynulém roce 3886 zmetalek a 262 z nich bylo pozitivních.

Chovatelská data je třeba chránit

Na prvního přednášejícího Jiřího Motyčku navázal ve své prezentaci doc. Dr. Ing. Josef Kučera, výkonný ředitel Českomoravské společnosti chovatelů, a. s. Upozornil na to, že chovatelská data jsou (také) cenný materiál a lze je nasdílet institucím selektivně v aplikaci eSkot. ČMSCH, a. s. se snaží chovatelská data chránit, aktuálně zamezila možnosti jejich robotického stahování. Nárok na data je definován plemenářským zákonem, má na ně nárok především chovatel, dále oprávněná organizace podle výkonu činnosti a pak všechny instituce, kterým chovatel udělí souhlas data využívat.

Genetická laboratoř jede na plné obrátky, ceny DNA čipů (jednotlivých genomických analýz) postupně mírně klesají. Aktuálně se odebírá vzorek DNA pomocí ušního štěpu, k dispozici je ušní známka s odběrovou sadou. Zatímco v roce 2018 bylo genotypováno 8549 zvířat holštýnského, českého strakatého a masných plemen skotu, letos ke konci listopadu již bylo ve statistice laboratoře v Hradištku pod Medníkem celkem evidováno 21 515 analýz. Narostl zejména počet jalovic a krav dojených plemen, ale již bylo ogenotypováno 6266 zvířat masných plemen. Josef Kučera v té souvislosti upozornil na nový cloud DNA genomika, který mohou využívat všichni, kteří zvířata genotypují.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down