Holštýnský skot – produkce mléka s minimálními emisemi  

Za účasti ministra zemědělství Marka Výborného se konalo 10. dubna ve Větrném Jeníkově členské shromáždění Svazu chovatelů holštýnského skotu. Mimo jiné se výbor svazu zavázal více propagovat výstupy z odborných seminářů k problematice emisí z chovu skotu, ale také se aktivně zapojovat do připomínkování legislativních návrhů ke změnám podmínek welfare skotu.

V programu jako první vystoupil předseda Ing. Josef Diviš, který přednesl zprávu o činnosti výboru. V přednášce zdůraznil snížení stavů dojných krav v ČR od roku 1995 o 50 %, což hrubým vyjádřením znamená že v republice produkují také o 50 % méně metanu. Při polovičních stavech zároveň došlo ke zvýšení produkce mléka o 12 %, to v přepočtu na litr mléka je více než poloviční snížení produkce metanu na vyprodukování jednoho litru oproti roku 1995!  Při snížení věku při prvním otelení je produkce metanu na litr mléka ještě nižší, při odchovu jalovice to činí asi –17 %.

„Náš sektor nepotřebuje nesmyslná nařízení, k životnímu prostředí se chováme odpovědně. Nyní máme ve svazu dva silné proudy představující odbornost a šlechtění. Do čela se postavil manažer s výbornou jazykovou průpravou a plní první úkoly svědomitě. Je třeba obhajovat výrobu mléka vzhledem k laické veřejnosti, budeme se proto spojovat také se zahraničím,“ pronesl mimo jiné Josef Diviš.

Ministr vyjádřil podporu

Ministr zemědělství Mgr. Marek Výborný zmínil vysokou užitkovost holštýnského skotu a pochválil práci chovatelů. Chov dojeného skotu má podle ministra vysoký přínos pro zemědělskou produkci, doslova prohlásil: "Jste výstavní skříní českého zemědělství."  Právě střední podniky chovající skot (500 až 1500 ha, 400 krav) si podle ministra zemědělství zasluhují aktuálně největší podporu. Chovatelé si v diskusi s ministrem postěžovali na vysokou míru byrokracie a kontrol státní orgánů, ministr přislíbil, že udělá v tomto ohledu vše, co bude v jeho kompetenci.

 Nový předseda rady plemenné knihy

Výbor schválil Ing. Ladislava Vondráška za předsedu rady plemenné knihy a ředitele Ing. Stanislava Jaše za člena rady plemenné knihy. Bývalý ředitel doc. Ing. Jiří Motyčka, CSc. byl přijat za čestného člena Svazu.

V usnesení 36. členského shromáždění bylo dále přijato, že svaz bude pokračovat v projektu „FIT cow“ a usilovat o maximální dotační podporu stanovení genomických plemenných hodnot. Členové budou využívat datové služby a aplikace poskytované svazem a ČMSCH, a. s. a budou se podílet na rozvoji těchto aplikací. Budou se také aktivně podle na rozšiřování certifikačního procesu u paratuberkulózy.

Svaz se také bude podle slov ředitele Ing. Stanislava Jaše aktivně zapojovat do připomínkován legislativních návrhů ke změnám podmínek welfare skotu.*

Více si přečtete v Našem chovu 6/2024.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down