09.06.2010 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Holštýnský svaz oslavil 20 let

Slavnostní seminář k 20. výročí založení Svazu chovatelů holštýnského skotu ČR se konal 8. června 2010 v Zámeckém hotelu v Třešti.

K připomenutí tohoto jubilea byli pozváni bývalí funkcionáři a zakladatelé svazu. Významným hostem byl mimo jiných i slovenský ministr zemědělství Vladimír Chovan.
Součástí programu byla také přednáška generálního sekretáře Světového svazu chovatelů holštýnského skotu (WHFF) Davida Hewitta. Ten připomným připomněl úlohu světového svazu, kde je v současnoti zapojeno 43 zemí a má 267 400 členů. Dále zmínil, čeho bylo v holštýnské populaci dosaženo za uplynulých 67 let a celosvětový úspěch plemene. Budoucnost vidí Hewitt ve velkém rozvoji genomické selekce, která by měla přinést zkrácení generačního intervalu, zvýšení genetického zisku, náhradu testace potomstva testy DNA a další výhody.
Činnost českého svazu a současný stav holštýnské populace v ČR zhodnotili v přednáškách ředitel svazu Doc. Jiří Motyčka, předseda Ing. Karel Horák a Ing. Miroslav Kašpar, tajemník svazu. Jiří Motyčka naznačil, že české šlechtění nemůže zůstat pozadu a že genomická selekce bude součástí budoucí práce svazu ve spolupráci s výzkumnými institucemi.
V závěru byli oceneni bývalí i současní funcionáři, členové rady a přípravného výboru a zástupci spolupracujích subjektů. Všichni si z Třešti odnášeli příjemný pocit z přátelského setkání v pěkném prostředí zámku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down