Producenti vajec na celém světě se zavázali, že zavedou technologii třídění podle pohlaví in-ovo. Nový přístup k sexování in-ovo, který využívá lasery, roboty a metody identifikace pohlaví na bázi hormonů, by mohl snížit nebo dokonce eliminovat utracení kohoutků na farmách s chovem nosnic.
Každoročně se utratí přibližně 6–7 miliard kohoutků, což se týká nejen welfare zvířat, ale i otázky ekonomiky. Producenti vynakládají více než 70 milionů dolarů na práci a energii na inkubaci a sexování, hodnota zbytečných vajec je v USA více než 440 milionů dolarů ročně. Organizace, zabývající se welfare zvířat, vyvíjejí na vaječný průmysl tlak, aby nalezl alternativní přístup. Producenti vajec na celém světě se zavázali, že budou jinou technologii sexování používat, jakmile bude k dispozici. V lednu ministři zemědělství Francie a Německa společně oznámili, že vyřazování jednodenních kohoutků bude do konce roku 2021 zakázáno.
Lasery a roboty
V líhni Seleggt, která se nachází v nizozemském Barneveldu, se lasery používají k vytvoření drobných děr ve skořápkách oplodněných vajec v devátý den inkubace. Získaná tekutina je zkontrolována na endokrinologický marker, tedy přítomnost samičích hormonů. Proces je neinvazivní, takže vnitřek vajíčka zůstane v bezpečí a zdravý. Roboty třídí vejce, která nejsou pozitivní na samičí hormony. Samčí vejce se recyklují na práškový materiál, který lze použít jako krmivo pro zvířata. „Devátý den jsme vybrali jako optimální okamžik pro testování vajec, protože existuje dost velká vědecká podpora, že mezi 11. a 15. dnem získává embryo schopnost zažívat bolest. Devátý den je optimálním dnem testu a okamžikem třídění, “řekla Martijn Haarman, generální ředitel skupiny respeggt.
Prodáváno se značkou „bez zabíjení kuřat“
Samičí vejce pokračují v inkubaci. Jakmile tato kuřata vyrostou, jejich vejce budou prodána s příslušným štítkem „bez vyřazení kuřat“. „Je důležité si uvědomit, že jakákoli forma identifikace pohlaví in-ovo bude dražší, než tradiční metoda sexování a utrácení kuřat. Proto jsme vyvinuli platformu respeggt, jejímž cílem je přenést náklady na sexování in-ovo na spotřebitele, “řekl Haarman. „Orazítkováním vejce, které je uváděno na trh s přidanou hodnotou„ bez zabíjení kuřat“, dovolujeme spotřebiteli rozhodnout se, zda a jak si cení život vylíhlých kohoutků. Nakonec je to spotřebitel, kdo určuje, zda se tato etická inovace pohne kupředu.“*
Elizabeth Doughmanová, www.wattagnet.com/articles/39730-hormone-based-sexing-could-reduce-male-chick-culling