Městys Sloup se nachází v okrese Blansko v Jihomoravském kraji zhruba devět kilometrů severovýchodně od Blanska na okraji chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Žije zde 954 obyvatel. Název městyse je odvozen od osamělé skály sloupovitého tvaru s názvem Hřebenáč. Dominantou Sloupu jsou Sloupsko-šošůvské jeskyně s turisticky vyhledávanou Eliščinou jeskyní.
Hospodaření v chráněné krajinné oblasti není jednoduché. Své o tom vědí v podniku Zemspol, a. s., Sloup, kde se přes všechna omezení podařilo zachovat živočišnou výrobu, konkrétně chov dojnic plemene české strakaté.
Podnik hospodaří v oblasti Drahanské vrchoviny v nadmořských výškách 400 až 600 metrů na výměře cca 1920 hektarů zemědělské půdy, přičemž zhruba čtvrtinu představují trvalé travní porosty. Velká výměra leží podle hlavního zootechnika Jiřího Hoška v chráněné krajinné oblasti Moravský kras, značná část pozemků spadá také do LFA.
Zhruba polovina výměry pozemků zajišťuje krmivovou základnu pro chovaný skot. Jedná se hlavně o kukuřici na siláž na 220 hektarech, jetel na senáž na zhruba 120 ha, dále krmné obiloviny a již zmíněné trvalé travní porosty.
Z tržních plodin najdeme ve Sloupu především obilniny a řepku.
Český strakatý skot se chová ve čtyřech střediscích, ve Žďáru a v Šošůvce najdeme dojnice, jalovice jsou ustájeny v Němčicích, kde mají k dispozici i pastevní areál a výkrm býků probíhá v Ostrově u Macochy.
Celkem chová Zemspol 550 dojnic a 1400 kusů skotu v uzavřeném obratu stáda.
Průměrná roční užitkovost se pohybuje mezi 7000 a 7500 kilogramy mléka na kus s průměrným obsahem tuku čtyři procenta a bílkovin 3,5 procenta.
Surovina v denním objemu 11 000 litrů se odváží do mlékárny Otinoves, kde je podnik jedním z podílníků. Tato mlékárna se specializuje na výrobu sýru typu niva.*
Více si přečtete v Zemědělci v regionu pro Jihomoravský kraj