21.05.2002 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hospodářská zvířata na Techagru

Magnetem letošního veleúspěšného trojlístku agrárních veletrhů Techagro, Animal Vetex a Silva Regina se bezesporu stala i přehlídka hospodářských zvířat spojená s vyhodnocením nejlepších zvířat pořádaná firmou Genoservis a. s. Olomouc. Během tří dnů – 9.4. až 11.4. 2002 si přišli na své nejenom odborníci, ale i široká veřejnost.

Nejdůležitějším prvkem výstavy bylo předvedení holštýnského skotu, jehož kolekce tvořily špičkové jalovice a dojnice z celé České republiky. Bonitace, která byla provedena kanadským hodnotitelem a prezidentem společnosti Cormdale Genetics Albertem Cormierem, přinesla následující výsledky. Titul šampionka výstavy a zároveň nejlepší kráva na 2. a další laktaci získala dojnice z chovu Dobrosev Dobronín a.s., která se může pyšnit otcem NEB 587 Formation a otcem matky (OM) NX 604 Bellwood. Za ní se umístila dcera býka 266-683 Duster ze ZD Trhový Štěpánov, která má v průkazu původu v kolonce OM zapsán registr NBY 040 Mascot.
Za nejlepší prvotelku byla v Brně zvolena dcera plemeníka NX 881 Lord Lily po matce pocházející z Mandela. Druhé místo získala opět plemenice z chovu Dobrosev Dobronín a.s. po otci NBY 059 Master a otci matky NX 588 Ohara. V kategorii jalovic byla nejlepší dcera býka NEB 760 Lantz (otec matky NX 804 Bellwood) z farmy Skalička patřící pořádající firmě, v těsném závěsu za ní skončila jalovice po otci NEB 640 Winchester a OM NX 615 Eastland Cash z podniku Zeras Radostín, a.s. V kategorii telat dosáhla nejlepšího umístění kolekce z podniku Zeras Radostín, na druhém místě skončily telata z Agrasu Bohdalov.
Kromě holštýnek mohli návštěvníci obdivovat i zástupce českého strakatého skotu, z nichž jako nejlepší určili pracovníci svazu chovatelů prvotelku ze ŠZP Nový Jičín. Pozadu nezůstala ani kolekce masných krav, kde byl jako nejlepší oceněn Ing. Jan Chroust za tele blonde d´Aquitaine, Seneco Polná za nejlepší plemenici aberdeen angus a nejlepší jalovici přivezli chovatelé ze školního zemědělského statku z Nového Jičína.
Druhý den přehlídky byl na Techagru věnován prasatům. V počtu 35 kusů (z toho 25 kanečků) byla předvedena zvířata pocházející z hybridních programů pořádající společnosti. Komise vedená Ing. Čestmírem Pražákem zvolila celkem čtyři šampiony. V kategorii mateřského plemene bílé ušlechtilé vyhrál kaneček pocházející ze ZS Dubné, a.s., který získal maximální počet bodů za exteriér a byl následně vydražen za nejvyšší cenu výstavy 70 000 Kč. V kategorii mateřského plemene landrase dosáhl největšího úspěchu kaneček ze ZD Bouzovská zemědělská a.s., mezi otcovskými plemeny se nejlépe umístil zástupce ze společnosti J-HYB Jakubovický dvůr, který rovněž obdržel nejvyšší známku za exteriér. V kategorii hybridních kanečků zvítězil kaneček pocházející z chovu Zemědělského podniku Otice.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down