02.10.2019 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový povrch pro koně

Den otevřených dveří se konal poslední srpnovou sobotu v Zemském hřebčinci Písek. Zájemci si mohli prohlédnout areál hřebčince, zhlédnout program s koňmi a využít jiných aktivit pro celou rodinu. Z evropských fondů se podařilo zrekonstruovat venkovního kolbiště, zastřešit tribunu a objekt pro rozhodčí.

Konec prázdnin pro řadu dětí, rodičů i příznivců koní nezapomenutelným zážitkem. Zemský hřebčinec Písek otevřel své stáje veřejnosti. Chovatelský den a den otevřených dveří nabídl možnosti nejen přehlídku zde chovaných plemenných hřebců, ale také mnoho ukázek toho, co spojení koní a lidí umí. Za účasti řady významných hostů z řad „koňáckého“, politického a kulturního života se předvedla kupříkladu 3. jezdecká čtverylka Zemského hřebčince Písek, Zemského hřebčince Tlumačov a Národního hřebčína Kladruby nad Labem v choreografii Ing. Jakuba Štěrby. Výjimečnou podívanou nabídka také drezúrní ukázka Terezy Hábové a koně Jamese Bonda nebo ukázka zásahu jízdní policie. Bylo toho mnohem víc.

Den otevřených dveří uspořádal ZH Písek ve spolupráci s Ministerstvem pro místí rozvoj, které zde prezentovalo využívání evropských dotací.  „Využití evropských financí prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu se zde přímo nabízelo. Areál národní kulturní památky se díky sportovním a chovatelským akcím dostane do povědomí mnohem širší veřejnosti,“ komentoval využití dotačního programu ředitel hřebčince v Písku Ing. Karel Kratochvíle.

Speciální povrch

Díky dotaci EU se zde podařilo dokončit rekonstrukci venkovního kolbiště včetně zastřešené tribuny a objektu pro rozhodčí. Dotace činila téměř 22 milionů korun. Výsledek mohli návštěvníci posoudit na vlastní kůži – tribuna byla v určitých chvílích naplněna do posledního místa.

Nejzajímavější je nový povrch kolbiště, který nahradil dosavadní travnatý. Výběrové řízení na dodávku povrchu vyhrála firma BD tech.  Horní vrstvu tvoří jemný světlý písek s geotextilií (asi 12 cm), která společně s vlhkým pískem vytváří pružný, stabilní a protismykový povrch. Pod pískem jsou pružné plastové rohože – propouští nepotřebnou vodu, ale zároveň, díky speciálním kalíškům vodu zadržují pro zvlhčení povrchu. Následují vrstvy kameniva o růstné zrnitosti a systém drenáží. Když pískový povrch uschne, tak se pod kopyty koní rozlétá a ztrácí pružnost. Kolbiště se proto obvykle ráno sítí trysek zavlažuje. Výkon místních studní kompenzuje nově instalovaná retenční nádrž. Rozlohou je kolbiště jedno z největších v České republice, takže v Písku se mohou konat i významné skokové závody.

Více najdete v NCH 10/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down