Hromadný úhyn racků způsobila ptačí chřipka

Vyšetření ve Státních veterinárních ústavech potvrdilo, že příčinou hromadného úhynu racků v Jihomoravském a ve Středočeském kraji byl virus ptačí chřipky. Vzhledem k tomu, že se jedná o nákazu u volně žijících ptáků, nepřijímají se žádná mimořádná veterinární opatření. Státní veterinární správa však varuje před stálým rizikem zavlečení nákazy do chovů drůbeže a apeluje na chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti. Hromadné úhyny racků, jejichž příčinou je aviární influenza, v poslední době evidují i v několika dalších evropských zemích.

 

K prvnímu hromadnému úhynu přibližně stovky racků chechtavých došlo o víkendu u Mutěnických rybníků na jižní Moravě. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Jihlava následně včera potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku. Vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1 včera potvrdila také laboratoř Státního veterinárního ústavu Praha u racků v okolí Hobšovického rybníka nedaleko Velvar na Kladensku, kde uhynulo přibližně 60 ptáků.  

„V případech, kdy se ptačí chřipka objeví u volně žijících ptáků, Státní veterinární správa nepřijímá mimořádná veterinární opatření. V zasažených lokalitách však informujeme chovatele drůbeže o výskytu nákazy a nutnosti dodržovat pravidla biologické bezpečnosti. Důležité je zejména zamezit kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky, kteří jsou zdrojem nákazy,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

V porovnání s loňským rokem je letošní vlna nákazy ptačí chřipkou silnější. Od začátku letošního roku Státní veterinární správa eviduje devět výskytů ptačí chřipky u volně žijících ptáků, zatímco loni to byly pouze dva případy. Při nálezu hromadně uhynulých divokých ptáků Státní veterinární správa doporučuje, aby se s uhynulými ptáky nemanipulovalo a tato skutečnost se neprodleně nahlásila místně příslušné krajské veterinární správě.

Aktuálně abnormální hromadné úhyny racků hlásí také z Francie, Belgie, Nizozemska a Itálie.  Protože rackové se rozšiřují do vnitrozemí a mohou se tak objevovat i v oblastech s chovy drůbeže, riziko nákazy u drůbeže se může zvyšovat i v následujících měsících.*

 

Aktuálně abnormální hromadné úhyny racků hlásí také z Francie, Belgie, Nizozemska a Itálie.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down