05.09.2024 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hrozby mykotoxinů – výzvy pro producenty obilí

Průzkum organizace COCERAL týkající se mykotoxinů varuje před výzvami pro odvětví pěstování a zpracování obilovin. Prevalence různých mykotoxinů povede k tomu, že rostoucí procento obilovin, které byly dříve považovány za vhodné pro lidskou spotřebu, bude degradováno na krmivo pro zvířata.

Členové evropské obchodní organizace COCERAL uvedli, že očekávají, že na zemědělský sektor bude uvalena řada omezení, ale že je nepravděpodobné, že by v budoucnu byly splněny regulační úrovně EU pro mykotoxiny v potravinách kvůli nárůstu prevalence a souběžného výskytu různých mykotoxinů.

Nepředvídatelné problémy s bezpečností potravin a krmiv

Zvýšený výskyt mykotoxinů bude klást nepředvídatelné otázky v oblasti bezpečnosti potravin a krmiv a bude mít obrovské ekonomické dopady pro potravinářský sektor (zvýšený odběr vzorků, testování, stahování z oběhu, odmítání atd.), což v konečném důsledku povede ke změnám ve vzorcích zabezpečení potravin a krmiv na úrovni EU a na mezinárodní úrovni, uvádí se v souhrnné zprávě COCERAL o průzkumu mykotoxinů z roku 2023.

Pochopit mezinárodní obchodníky

Na rozdíl od předchozích let má zpráva poprvé část, která si klade za cíl pochopit úhel pohledu výkupních organizací obilí a mezinárodních obchodníků v těchto oblastech:

  • Opatření, která přijímají k prevenci a zmírnění rizik mykotoxinů v provozu, a opatření, která požadují jejich zákazníci
  • Opatření, která jejich dodavatelé deklarují k prevenci a zmírnění rizik mykotoxinů v terénu
  • Odhad, které mykotoxiny by mohly být v budoucnu (příštích 10 let) rozšířenější v zemi/zemích, odkud pocházejí obiloviny a olejniny, a to i ve vztahu k dopadu změny klimatu
  • Omezení, která se vyskytnou nebo očekávají při navrhování/odhlasování nových regulačních úrovní pro mykotoxiny v Evropské unii.

Změna klimatu a hladiny mykotoxinů

Většina členů očekává, že změna klimatu bude mít v příštím desetiletí významný dopad na hladiny a prevalenci mykotoxinů v zemích, kde sklízejí nebo získávají obiloviny a olejniny, což se již děje při stále častějších vlnách veder v jihovýchodní Evropě. Největšími změnami budou pravděpodobně tyto změny:

  • Vyšší hladiny aflatoxinů a ochratoxinů v kukuřici
  • Deoxynivalenol, suma toxinů T-2 a H-T2 ve všech obilovinách
  • Zearalenon a toxiny Alternaria v olejninách
  • Rostoucí obavy vzbuzují sněti (Tilletia sp.) a rzi

    Ing. Josef Svoboda, CSc.

    Spolupracovník redakce

    Kontakt: post4me@seznam.cz

    Celý článek najdete v Krmivářství 5/2024, které právě vychází.  *

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down