20.11.2015 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

I čeští koně mají šanci

Jak jsme už v týdeníku Zemědělec č. 35 a 40 informovali, na západ od našich hranic se postupně zavádí systém aktivního ustájení koní. Jeho obliba v celé Evropě neustále roste, neboť vychází z přirozených instinktů koní, naplňuje jejich základní potřeby a zároveň usnadňuje práci chovatelům. Šanci mají i koně v České republice, neboť s touto pokrokovou a ke koním přátelskou technologii s krmným boxem firmy Schauer Agrotronic přichází třeboňská společnost Agrico.

Společnost Agrico koncem října zorganizovala prohlídku pětice chovů s aktivním ustájením koní v Bavorsku, kde je o něj mezi majiteli i chovateli velký zájem. Jen pro zajímavost v celém Německu praktikuje uvedený systém už více než šedesátka chovatelů.

Aktivní systém ustájení koní zohledňuje jejich veškeré fyziologické nároky, které odpradávna mají. A v čem spočívá? Koně označené snímatelnými čipy si v menším či větším prostoru sami určují vlastní aktivitu. Na zdravém vzduchu jsou neustále v pohybu, vychutnávají si volnost a nenuceně obcházejí stanovitě. Ať už krmnou stanici s jadrným krmivem, krmné stanice s objemným krmivem, místo s napáječkami, zónu oddychu, výběh, kaliště, popřípadě pastvinu, přitom každé teritorium může mít jiný povrch. Aktivní systém ustájení se stálým pohybem zlepšuje celkový zdravotní stav zvířat a přispívá k jejich dobré pracovní i sportovní kondici, pohodu nevyjímaje. Návrat k přirozenému způsobu žití koní přináší řadu výhod i ošetřovatelům. Jde především o vysokou úroveň zoohygieny ustájení, flexibilní pracovní čas, snížení potřeby namáhavé ruční práce a zvýšení produktivity. Tím, že se koně z velké části dne postarají sami o sebe, není třeba tolik ošetřovatelů.*

Zkušenosti německých chovatelů naleznete v Zemědělci č. 48.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down