29.03.2001 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Impuls pro chov českého strakatého skotu

V chovatelských kruzích se objevila informace, že část chovatelů českého strakatého skotu není spokojena s vývojem plemenářské práce. Důvodem je i to, že se snižuje se počet testovaných býků, pro rok 2001 je jich do testu připraveno asi 80, a to na samičí populaci nestačí. Během posledních pěti let se snížil rozsah testace ze 16,6 na 11,7 % z prvních inseminací.

Naproti tomu holštýnská populace, která využívá 46 % dovezeného spermatu, zvýšila za stejné období testaci z 10,8 na 14,6 %, má tedy opačný vývoj. Nižší testací zákonitě dojde ke zúžení genetické špičky a není možné zapouštět celou populaci dvěma, třemi býky.
V roce 2000 bylo vyhlášeno 24 býků zlepšovatelů z 240 testovaných, deset procent vybraných býků je běžný selekční tlak. Z 24 vybraných býků jsou pro připařování použitelní čtyři, možná pět. Z 80 testovaných se při stejném selekčním tlaku vybere osm. Kolik jich bude použitelných? Jeden? Dva? To znamená, že na trhu bude chybět sperma špičkových býků. V této souvislosti se nabízí otázka, zda tedy není jednodušší sperma dovážet? Odpověď je z naší strany jednoznačná - pro překupníky a hokynáře ano, ale my jsme chovatelé. Chováme samičí populaci, odchováme samčí, kterou na svých kravách natestujeme a pak platíme čím dál dražší sperma.
Žádné stoprocentní řešení této situace asi neexistuje, ale na druhé straně bylo by špatné nic nedělat. Dne 15. 2. 2001 bylo šesti zemědělskými podniky z oblasti východních Čech a Moravy (PROAGRO Radešínská Svratka, a.s., HD Určice, Agronea Polička, a.s., ZD Kouty, AGRO Liboměřice, a.s., ZEAS Nedakonice) založeno chovatelské družstvo IMPULS a 21. 3. 2001 bylo zapsáno do Obchodního rejstříku.
Naší snahou je rozšířit nabídku testovaných býků a následně býků zlepšovatelů. Navíc se v tomto případě řídíme radou jednoho vysoce postaveného pracovníka oprávněné organizace, abychom si býky odchovali sami, když se nám nelíbí rozsah testace, a jestli nám nějaký zlepšovatel „vyjde“, můžeme jej využívat společně.
Hlavním cílem Chovatelského družstva není tvorba zisku, ale použití všech finančních prostředků k rozvoji šlechtitelského programu. A kde tyto finance vzít? Je potřeba si uvědomit, že veškerou dočasnou plemenářskou činnost platí chovatelé.
V souvislosti s těmito aktivitami proběhla zpráva, že chovatelské družstvo Impuls má smlouvu s německou stranou o dodávce čtyřiceti tisíc inseminačních dávek. Pravda je taková, že zástupci Impulsu navázali dobrý kontakt s regionálními chovatelskými svazy v Bavorsku. Zájem je o vzájemnou výměnu genofondu, ale jakou formou se uskuteční, ukáže teprve čas. Důležitý je kontakt mezi chovateli na obou stranách, světový trh se otevírá a doufáme, že stejně jako holštýnská populace se otevře i populace českého strakatého skotu. To ale neznamená, že by u nás měla skončit plemenářská práce a že by cena inseminační dávky měla být neúměrná cenovým relacím České republiky. Vždyť i ceny inseminačních dávek holštýnských býků nemají rozumné odůvodnění ze strany plátce. Odchov býků je levnější, ale sperma dražší než u býků českého strakatého plemene. Pokud jsem tázáni, zda hodláme v budoucnu rozšířit svoji činnost i na holštýnské plemeno, odpovídáme, že to záleží především na samotných chovatelích holštýnského skotu, ale takovému rozšíření aktivit se samozřejmě nebráníme.
Skutečnost, že se objevily protichůdné názory nás příliš nepřekvapuje. Od roku 1989 je silný politický tlak na zemědělství,což si někteří chovatelé stále neuvědomují.Chovatelské družstvo Impuls je založeno na družstevních principech, je otevřené pro všechny chovatele, kteří chovají samičí populaci. Zájemce o členství musí být schválen představenstvem, což není diskriminační opatření, ani snaha o vytvoření privilegované vrstvy, ale pouze zájem „nepouštět si do kuchyně nepříjemné hosty.“ I přes toto opatření lze říci, že v současné době se členská základna dynamicky rozrůstá. A co bylo prvotním impulsem pro Impuls? Možná návštěva rakouských chovatelů s představiteli jejich svazu v roce 1992. Tenkrát, na inseminační stanici ve Starém Městě, si jeden z našich chovatelů stěžoval na chování vlády vůči zemědělcům a konstatoval, že v Rakousku je to jiné. Rakouský představitel svazu řekl, že oni to budovali šedesát let a nikdo jim nedal nic zadarmo. Doslova zaznělo: „ Nic nedostanete zadarmo. Stejně jako na poli orném, naučte se pracovat na poli politickém.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down