04.08.2021 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Individuální/párové boxy či skupinové kotce na automatech?

Celosvětový trend odchovu telat v krytých teletnících se začíná postupně objevovat i v České republice. A je to tak dobře - bylo totiž na čase. Na úvod je potřeba říci, že to nemusí být vhodná investice pro všechny, ale jedno je jasné - pokud chceme odchovávat telata na špičkové úrovni, pak je stavba nového, moderního teletníku poměrně výrazným krokem kupředu. Určitě ne ale tím jediným, největším či nejdůležitějším. Nutno podotknout, že sebelepší teletník nefunguje jako kompenzace pro chybující management, špatné postupy či nedostatečnou hygienu a špatný zdravotní stav telat během mléčného odchovu. Jednoduše řečeno - pokud máte problémy se zdravotním stavem telat ve venkovních individuálních boxech (VIB), budete mít dvojnásobné v teletníku. Proč?

Důvod je jednoduchý - ačkoliv teletník poskytuje zjevné výhody pro pohodlí personálu i telat samotných, tak současně představuje jedno velké riziko. Tím je jednoznačně vyšší riziko infekčního tlaku. Ten může být sice poměrně efektivně snížen efektivní a aktivní ventilací celého teletníku, ale pokud nejsou přísně dodržovány protokoly hygieny a prevence, pak ani sebelepší větrání prostoru nepomůže.

Na druhou stranu, pro chovy, které mají ucelený a funkční koncept odchovu a jsou si vědomy, že telata jsou tou nejdůležitější, nejcennější a současně nejzranitelnější kategorií zvířat na farmě, může být nový teletník dalším důležitým kouskem skládanky jménem "Úspěšný odchov telat".

Ing. Tomáš Novotný

MTS spol. s r.o.

Kompletní článek naleznete v příloze Našeho chovu: „Jak na správný odchov telat“, která vyšla v srpnu 2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down