K modernizaci a úpravám technologií v chovech hospodářských zvířat přistupovali chovatelé z různých důvodů. V posledních desítkách let byla věnována značná pozornost pohodě zvířat, takzvanému welfare. Stále častěji se využívá moderní technika k vyrovnání nedostatku kvalitních a kvalifikovaných pracovníků či k redukci nákladů.
Sledování zvířat prostřednictvím GPS je možností, jak na velkých plochách relativně snadno vyhledat zvířata, která mají zařízení GPS připevněno na obojku.
Ušní známky vybavené akcelerometry jsou schopné detekovat pohybovou aktivitu i přežvykování. Technologie radiofrekvenční identifikace (RFID) se využívá pro hodnocení chování jednotlivých zvířat při krmení.
Citlivé senzory schopné měřit vzdálenosti jednotlivých objektů poskytují údaje pro identifikaci problémových zvířat. Také v případě mastitid moderní senzory upozorní na počínající problém, jakmile zaregistrují změnu v aktivitě dojnice.
V moderních stájích je stále častěji využíváno rozmanitých technologií, a to nejen při sledování zvířat a jejich životních pochodů. Tyto technologie ve spojení s dojicími roboty, automatickými krmnými linkami a dalšími senzory sledujícími aktivitu a fyziologické procesy zvířat, mohou být součástí budoucích chytrých stájí.*
Ing. Anna Marcinková, Ing. Ota Beran, BM Profit
Podrobněji v časopisu Náš chov 4/2019.