Z technologického hlediska se zemědělství od průmyslové revoluce příliš nezměnilo. Chov prasat, s jistou nadsázkou, se příliš nezměnil od doby, kdy byla prasata domestikována. A přesto je jasné, že informační technologie jsou na vzestupu a změny, které přinášejí, transformují také zemědělství a chov prasat.
Chovatelé prasat a spotřebitelé vepřového masa mohou těžit z těchto technologií, které nabízejí příležitost ke zlepšení výrobních procesů, zvýšení produktivity a efektivnosti při současném zajištění bezpečnější produkce pro lidi i zvířata. Možná nastane přechod chovatelů ze stáje prasat na sledování údajů či dat o chovu prasat v mobilních aplikacích. Jak bude ovlivněna produkce prasat a vepřového masa a jaké technologie s potenciálem transformovat chov prasat jsou již k dispozici? Jsou to umělá inteligence používající algoritmy k napodobování lidského rozhodování, roboti, senzory, 3D tisk, drony, virtuální a rozšířená realita, Blockchain online dokumentační systém, internet a mobilní aplikace. Vyjmenované informační technologie mají největší potenciál ovlivnit chov prasat. Umožňují producentům vepřového masa řešit současné i budoucí trendy, jako jsou: rostoucí globální populace lidí se zájem o vepřové maso jakožto zdravý protein, poptávka spotřebitelů po bezpečnějších potravinách a potřeba prokázat schválené postupy dobrých životních podmínek zvířat.
Chovatelé musí zvážit, jak jim mohou tyto technologie co nejlépe posloužit a které přijmout, aby zvýšili efektivitu a ziskovost chovu prasat. Přestože jsou technologie skvělé, mohou mít problémy s kvalitou stejně jako jakýkoli jiný produkt, takže je důležité zajistit, aby pocházely ze spolehlivého zdroje a byly řádně testovány a kalibrovány, aby fungovaly správně. Zemědělci proto musí považovat technologie a zejména aplikace za to, co jsou: Pouhý nástroj k získání a zpracování informací.*
Více se dočtete v článku Ing. Jaroslava Smitala, Ph.D., který vyjde v dubnovém čísle časopisu Náš chov.