Inspirace pro mléčné farmy

Již několik měsíců se chovatelé skotu musejí vypořádávat s mléčnou krizí. Cena mléka, která od března roku 2014 stále klesá a aktuálně se pohybuje na přibližné úrovni 6,50 za litr, je pro mnohé z nich likvidační, a tak hledají řešení, jak zefektivnit produkci.

 

Odpověď na otázku, jak nastartovat farmu k ziskovosti, mohli získat účastníci semináře nazvaného Strategie k rychlému progresu farmy dojnic, který pro chovatele skotu uspořádalo Zemědělské družstvo Čechtice ve spolupráci se společnostmi CRV Czech Republic a Biomin Czech, s. r. o.

Ne náhodou se v rámci  druhého ročníku odehrála prakticky zaměřená akce právě v Čechticích. Vždyť místní družstvo specializované na chov mléčného skotu ve stádu s evidovaným počtem 743 dojnic (230 krav plemene montbéliarde a 513 holštýnek) navýšilo v posledních třech letech průměrnou užitkovost o pět litrů, když k 31. 12. 2015 vykazovalo 28,75 l. A podle aktuálních údajů se v dalším kontrolním roce pravděpodobně dostanou s užitkovostí ještě výše.

„V březnu letošního roku byl denní nádoj červených krav (montbéliardek) 26 l na ustájenou dojnici, respektive 30 l na dojenou. U holštýnského stáda byla ve stejném období denní užitkovost na úrovni 36 l na ustájenou, respektive 42 l  na dojenou. Dodávka do mlékárny pak za měsíc březen odpovídala 700 tisícům litrů.

Protože mlékárny neplatí za složky, chovatelé ZD Čechtice postupně přecházejí na holštýnské stádo, které je z pohledu ekonomiky výroby mléka výhodnější alternativou. Dále je pozitivní, že vedení podniku je přístupné ke změnám managementu ve vztahu ke krmení a ustájení dojnic. Například z důvodu úspory nákladů na krmiva se změnila práce na poli, a to tak, že se nahradila monokultura vojtěšky za jetelotrávu, dále se do osevního postupu zařadily luskovinoobilné směsky a nastavily parametry efektivní výroby kukuřičné siláže, a to jak z pohledu výběru pěstovaných hybridů, tak délky řezanky při sklizni. Cílem je, abychom se s náklady na krmiva na výrobu jednoho litru mléka vešly do 3,80 koruny. O jeho dosažení rozhoduje jak optimalizace činností na poli, tak struktura krmné dávky, preciznost práce krmiče či využití biorytmů krav při plánování harmonogramu krmení,“ zahájil svou přednášku hlavní řečník uvedeného semináře Ing. Petr Brabenec, který s podnikem spolupracuje již patnáct let.*

Více se dočtete v červnovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down