15.02.2006 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inspirace pro venkov

Ráz české krajiny je něčím, co neodmyslitelně patří k bonitám naší vlasti. Odkaz předků, kteří po staletí udržovali pole, louky i lesy a využívali jejich zdrojů, ctíme i nadále. S potřebou udržovat a efektivně hospodařit souvisí mnohé otázky. Máme moderní zemědělskou a lesnickou techniku? Víme, kde vzít zdroje na rozvoj a jak dosáhnout na nemalé dotace z EU? Jaké podmínky musí splňovat chov hospodářských zvířat? Kde najdeme dokonalý přehled o možnostech farmaření u nás a zároveň načerpáme inspiraci ze zahraničí?

I na tyto otázky přinesou odpověď devátý mezinárodní veletrh zemědělské techniky Techagro, osmý mezinárodní veletrh veterinární techniky Animal Vetex a devátý mezinárodní lesnický a myslivecký veletrh Silva Regina, které se uskuteční od 2. do 6. dubna 2006 a zcela zaplní pavilony i volné plochy brněnského výstaviště. Letos se přihlásilo více vystavovatelů než v předchozím ročníku, už v lednu měli zamluvenou výstavní plochu o 15 procent větší než v roce 2004. „Mezi zemědělci panuje optimistická nálada, neboť očekávají slíbené dotace z evropských fondů. Proto plánují obnovit technický park a chystají se nakupovat,“ uvedla manažerka akce Marie Surková. Největší nárůst vystavovatelů zaznamenali organizátoři u mezinárodního veletrhu zemědělské techniky Techagro. „Dvě třetiny výrobků zemědělské techniky bude zahraničních, prezentovat je budou většinou čeští importéři,“ dodala manažerka. Poprvé bude mít na Techagru společnou prezentaci zemědělské mechanizace Slovinsko a Nizozemsko, opět nebudou chybět Maďaři, Španělé, Italové, Rakušané, Němci, Slováci. Zvýšená je účast vystavovatelů z Polska.
Biomasa - obnovitelný zdroj energie
Den před zahájením této prestižní středoevropské akce se uskuteční setkání agrárních komor Visegrádské čtyřky a Středoevropský veterinární kongres. Na zahájení veletrhu budou pozváni premiér Jiří Paroubek a ministr zemědělství Jan Mládek, ministr životního prostředí Libor Ambrozek, ministr průmyslu a obchodu Milan Urban a ministr pro místní rozvoj Radko Martínek.
Za účasti těchto představitelů se první den veletrhu uskuteční diskusní fórum na téma Biomasa jako obnovitelný zdroj energie. Program týkající se biomasy bude rozdělen do dvou sektorů, a to zemědělství a lesnictví. V lesnické části se dotkne obnovitelných zdrojů v ČR a legislativy. Zemědělský sektor se bude zabývat nejen zdroji a produkcí biomasy, ale i jejího energetického využití.
Široký doprovodný program
Zajímavým seminářem bude bezesporu Reforma agrární a strukturální politiky EU. Téma aplikace reformy na postavení českých zemědělců v rozšířené Evropské unii bude doplněno o střednědobý výhled zemědělství v ČR. Farmáře dále jistě zaujme seminář o obohacených klecích pro chovy nosnic připravený ve spolupráci s Českou drůbežářskou unií. Veterinární odborný program je letos zaměřen na konzervaci krmiv, chovatelskou problematiku dojnic či drůbežnictví po vstupu do EU. Společným zemědělsko-lesnickým tématem je seminář o škodách zvěří na zemědělských plodinách.
Odborné programy budou doplněny zajímavými ukázkami a výstavami s bohatým zábavným programem v myslivecko-lesnickém pavilonu Z. Ukázky loveckých psů, přehlídky mysliveckých oděvů a doplňků i program plný hudby a vyprávění se známými umělci bude probíhat na pozadí originální kulisy – výstavy loveckých zbraní a střeliva a expozice unikátních trofejí. Na tradiční výstavě hospodářských zvířat situované nově v pavilonu D se letos uskuteční také výběr skotu pro Středoevropskou holštýnskou výstavu.
Zvířata na brněnském výstavišti budou letos obohacena o dalšího zástupce – kromě skotu, ovcí, koz a prasat se představí mnohem menší užitkový tvor, a sice včela. Český včelařský svaz připravuje poprvé rozsáhlou výstavu v pavilonu Z, kde se návštěvníci seznámí s nejrůznějšími produkty včelařství a dozvědí se více o celé problematice chovu včel. Program obohatí prodejní výstava včelích produktů i pohled do světa včelařské historie.
Přijde duben, větší budem
S nedostatkem výstavní plochy zápasili donedávna pořadatelé mezinárodního veletrhu zemědělské techniky Techagro. Zásluhou nové firmy, která si objednala plochu více než 1000 m2, bude otevřen další z pavilonů, a sice hala E u brány 4.
Širokou účast na Techagru bude mít Asociace zemědělské a lesnické techniky A.ZeT, která v současnosti sdružuje 54 členských firem. „Z nich se zúčastní veletrhu drtivá většina, neboť jej považují za prestižní akci. Firma, která chce být na trhu úspěšná, se musí agrárních veletrhů zúčastnit,“ konstatoval ředitel A.ZeT, Dušan Benža. Asociaci se loni podařilo vytvořit dvě vývozní aliance s názvy Plough-n-Drill a Crop-n-Feed. Jde o společenství podniků se společnými exportními zájmy. Jedno je zaměřeno na stroje pro rostlinou výrobu, zpracování půdy a setí - Plough-n-Drill. Ve druhé skupině Crop-n-Feed jsou firmy zabývající se technikou na zpracování zrnin a přípravu krmiv. Obě aliance se poprvé prezentovaly na veletrhu v Hannoveru, představí se ještě v Dánsku a poté už na brněnském veletrhu. „Jde o jednotný postup sice konkurenčních firem, ale společně vystupujících na zahraničních trzích,“ doplnil Benža. Předpokládá, že letos vzniknou v asociaci další aliance.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down