04.06.2018 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Intenzivní produkce ryb v recirkulačním zařízení

Technologie uvedená v titulku je založená na minimální spotřebě vody, kterou je třeba do systému čerpat, a odpadním teple z obnovitelných zdrojů energie, jež ohřívá vodu na požadovanou teplotu. Určená je pro intenzivní chov lososovitých a dravých druhů tržních ryb, může se však využít i k produkci násady k zarybňování rybníků, potoků a řek, nástražných rybiček pro sportovní rybáře, okrasných ryb a také speciálních druhů týkajících se záchranných programů.

Společnost AGRICO Třeboň sama provozuje uzavřené recirkulační zařízení, v němž se jí podařilo odchovat i candáta. Vzorový modul k odchovu ryb v recirkulačním systému se v Třeboni rozkládá na ploše 100 m2 a ročně může vyprodukovat podle druhu chované ryby od dvou do deseti tun ryby. U candáta se produkce blíží k minimální hranici.

S chovem candáta v recirkulačním zařízení seznámil přítomné Jiří Jakobartl ze společnosti AGRICO. „Plůdek candáta o velikosti čtyři centimetry vylovený přímo z rybníka jsme do malých nádrží nasadili 30. června v roce 2017. Jednou z nejdůležitějších částí chovu byl přechod z přirozené potravy na náhradní, kdy jsme plůdek učili na granulované krmivo,“ zdůraznil Jiří Jakobartl. „I když ho candáti zpočátku nechtěli, nakonec si nechali říct. Toto období dvou týdnů, kdy se ryba učí přijímat atypickou potravu, je zcela zásadní pro následující chov. Co je také důležité, v současné době je už k dispozici vysoce kvalitní krmivo jak pro plůdek, tak i pro starší rybu. Vyrábí se ze speciálních, mnohem stravitelnějších složek. Navíc obsahuje aditiva, která způsobují to, že výkaly ryb jsou pevnější, těžší, takže sedimentují na dnu nádrží a dobře se tak odstraní ze systému. Což má výrazný vliv na kvalitu vody. Používané krmné směsi zaručují lepší zdravotní stav ryb, minimální ztráty, maximální konverzi a velkou produkci tržní ryby  na konci chovu. Velice důležitá je také hygiena, během chovu smí do prostoru s rybou pouze vybraní lidé, nikdo cizí k nim nemá přístup.“

Více naleznete v Zemědělci č. 22.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down