22.05.2001 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Intradermální vakcinace proti hemoragickému onemocnění (moru) králíků (RHDV) bezjehelným aplikátorem

Intradermální vakcinace představuje podávání očkovací látky do kůže. Děje se tak buď pomocí injekční jehly nebo tzv. bezjehelným aplikátorem. Bezjehelný aplikátor je v podstatě „vzduchová pistole“, kterou se vpravuje vakcína do kůže tryskou pod vzduchovým přetlakem.

U králíků se dosud uvedené metody může používat při vakcinaci živým virem proti myxomatóze, která je jednou ze dvou nebezpečných virových infekcí králíků. Druhou, neméně nebezpečnou virovou nákazou králíků, představuje hemoragické onemocnění (mor) proti němuž se dosud vakcinuje jen injekčně, a to podkožně nebo nitrosvalově. Vakcína obsahuje umrtvený virus (obr.1) s přídavkem tzv. adjuvancia, které vylepšuje tvorbu protilátek proti viru. Vzhledem k tomu, že zatím nebyla využita intradermální vakcinace proti moru králíků, ověřovali jsme tuto možnost experimentálně s úspěšným výsledkem, který byl uveřejněn ve Veterinářství číslo 1 letošního roku. Vakcínu, kterou jsme připravili v několika variantách, vyvolávala tvorbu specifických protilátek od sedmého dne po aplikaci jedné dávky intradermálně a hladina protilátek zajišťující bezpečnou chráněnost před infekcí byla dosažena čtrnáctého dne po podání (graf 1). Dynamika tvorby specifických protilátek po intradermální aplikaci byla srovnatelná s tvorbou protilátek po aplikaci podkožně nebo nitrosvalově. Navíc účinný způsob ochrany navozený intradermálním podáním vakcíny ukazuje, že kůže není pouze mechanická bariéra proti infekci, ale orgán, který obsahuje celou řadu obranných mechanismů.
Naše výsledky ukazují, že způsob vakcinace proti moru králíků bezjehelným aplikátorem je velmi perspektivní, avšak výrobce si musí ověřit účinnost své vakcíny při této aplikaci a zaregistrovat ji na Ústavu pro státní kontrolu léčiv a biopreparátů v Brně. Bezjehelná aplikace kromě jedné nevýhody, a to ceny kvalitního aplikátoru, má řadu nesporných výhod. Je jednoduchá, urychlí a zjednoduší práci, používá menších objemů vakcíny (0,1 – 0,2 ml oproti 0,5 a 1 ml při injekčním podání) a zabraňuje možnému přenosu infekcí opakovaným používáním jehel. Nejlépe se vakcína aplikuje zevně při bázi ucha (obr 2). Předpokládali jsme, že vakcínu proti moru králíků pro bezjehelnou aplikaci uvede některý z výrobců na trh. Naši domněnku potvrdil propagační leták přiložený ve Veterinářství číslo1 z letošního roku, kde Dyntec s.r.o. uvádí na trh dokonce bivalentní vakcínu pro sdruženou vakcinaci proti moru králíků a myxomatóze bezjehelným aplikátorem.

Zpracováno v rámci Referenční laboratoře pro virové choroby králíků a zajíců SVS - MZe M03-99-01, oddělení virologie VÚVeL Brno.

MVDr. Bedřich Šmíd, DrSc., MVDr. Ivan Pšikal, CSc.
VÚVeL Brno
Foto autoři

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down