Investice a úpravy technologií musí být promyšlené

Rok 2021 byl pro chovatele prasat rokem velmi složitým, protože ceny prasat spadly, zatímco ceny krmiv šly nahoru. Každý chovatel, který při takovém vývoji trhu nehodlá ukončit činnost, se musí připravovat na následující roky s nadějí na lepší vyhlídky. Důležité je zaměřit se na další redukci nákladů, ale je to také příležitost k přehodnocení celého podnikání a aktualizaci plánů do budoucna, a to i těch investičních.

V první řadě je třeba znát současné výrobní náklady. K tomu je nezbytné vedení přesných záznamů a jejich analýza, ideálně prostřednictvím nějakého sofistikovaného systému.

Když jde o změny a investice, neobejde se to bez vyhodnocení aktuálního finančního stavu a možností v odpovídajícím časovém horizontu. Jaké jsou rezervy hotovosti, možnosti úvěru nebo další zdroje příjmů, které pomohou překlenout období nízkých cen prasat a vysokých cen krmiv? Jak reálné je plánování nové investice? Co opravy a údržba – je něco, co je aktuálně nutné? I když se to nemusí zrovna hodit, tak navzdory nízkým ziskům se musí provádět opravy a pravidelná údržba. To může znamenat nutnost prioritizace výdajů a k tomu dobře poslouží seznam krátko-, středně- a dlouhodobých investic.

Každý chovatel by měl mít jasno v tom, jaký je zdravotní status stáda a co lze udělat pro jeho zlepšení. Hodnocení technologie a úvahy o změnách odráží i personální otázku. Farma by měla být pro pracovníky pohodlná a bezpečná – samozřejmostí by měly být čisté šatny, sprchy a jídelna, kvalitní pracovní oblečení a ochranné pomůcky. Z hlediska pracovního prostředí je třeba udržovat v dobrém stavu dostatečně výkonný ventilační systém, který ve stájích minimalizuje hladiny amoniaku a prachu. Dostatečné osvětlení ve všech prostorách také napomáhá bezpečnosti práce i pohodě zvířat

Každý podnik by měl fungovat v souladu s environmentálními pravidly, a proto i v chovech prasat musí dobře zvládat uskladnění a likvidaci kejdy. Jak stoupají ceny hnojiv, stoupá i její cena.

V chovech prasat je spotřeba energie velká a v souvislosti s rostoucími cenami je třeba se zamyslet, jak omezit její spotřebu a náklady s ní spojené

Omezení spotřeby vody nejenom snižuje náklady na její čerpání, ale též redukuje produkci kejdy, díky čemuž klesají i náklady na její uchování a aplikaci. Snížení poměru vody a krmné směsi v krmné dávce prasat ve výkrmu o 0,25 odpovídá produkci kejdy na prasnici nižší o 1 m3. Za zvážení stojí investice do vodoměrů, které mohou pomoci odhalit oblasti, jež z hlediska spotřeby vody vyžadují pozornost.

Zajištění dostatečného množství pitné vody je v živočišné výrobě základním prvkem pro vytvoření dobrých životních podmínek. Kromě neefektivního využití vodních zdrojů má plýtvání vodou na svědomí vyšší provozní náklady kvůli většímu objem kejdy s naředěnými živinami.

S použitím zahraničních materiálů připravila Ing. Anna Mikšovský Marcinková

 Podrobněji v časopisu Náš chov 8/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down