26.06.2005 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Investice do genetiky se vyplatila

Hulice není pro většinu chovatelů holštýnského skotu jen vesnicí na poloviční cestě mezi Zručí nad Sázavou a Trhovým Štěpánovem. Je i synonymem pro chov s nejvyšší průměrnou užitkovostí v republice, blížící se patnácti tisícům kilogramů mléka. Pro jmenovanou farmu, která je počtem čtyřiceti plemenic podstatně menším ze dvou středisek skotu akciové společnosti v Trhovém Štěpánově, zůstává prioritou produkce embryí.

„Loni jsme získali 300 embryí, z toho polovinu jsme zpeněžili a zbývajících 150 jich použili pro zvýšení genetického potenciálu chovaných zvířat na obou farmách. K inseminaci čtyřicetihlavého stáda holštýnských plemenic využíváme výhradně dávky amerických a kanadských býků, při jejichž výběru se zaměřujeme na zlepšovatele funkčního exteriéru zvířat, zejména končetin a vemene,“ uvedl vedoucí chovu skotu Ing. Jaromír Nedvěd.
Investice do výstavby vzdušných kapacitních stájí, ale i do technologie volného ustájení a do genetiky zvířat v devadesátých letech minulého století přinášejí v posledních letech akciové společnosti ovoce. Zvířata z tohoto chovu již několik sezón pravidelně získávají prestižní ocenění za nejvyšší dosaženou užitkovost.
Současné výsledky v kontrole užitkovosti za loňský rok odpovídají průměru 14 880 kg mléka s 3,36 % tuku (500 kg) a 3,17 % bílkovin (472 kg). Loni se také hned šest dojnic (na prvních pěti místech a na deváté pozici) zmiňovaného chovu s průměrnou užitkovostí 17,181 kg mléka a obsahem 3,27 % bílkovin umístilo v první desítce krav s nejvyšší užitkovostí. Překročení hranice 17 000 kg mléka za normovanou laktaci u čtyřech z nich, konkrétně 17 794 kg, 17 792 kg, 17 644 kg a 17 333 kg potom odpovídá výsledkům chovů světové extratřídy.

Specializace na chov skotu
Chov vysokoprodukčních dojnic je nosným programem akciové společnosti, hospodařící v podmínkách Českomoravské vrchoviny na 2851 ha zemědělské půdy, z toho je 2554 ha orné. Ve dvou farmách mají celkem 812 dojnic holštýnského skotu, z toho na farmě v Trhovém Štěpánově jich je 772.
„Naším cílem je dostat na stejnou úroveň užitkovost i ve středisku v Trhovém Štěpánově, která je na průměru kolem 11 000 kilogramů. Jsme si vědomi, že každá specializace je rizikovým podnikem. O tom jsme se naposledy přesvědčili v dubnu letošního roku, kdy se u jedné z našich pětiletých krav z produkční farmy potvrdilo onemocnění BSE. Ovšem ani utracení 214 kusů, což odpovídá počtu zvířat příslušné kohorty do konce června, nás neodrazuje od letošního záměru navýšit stavy dojnic na rovnou tisícovku. Plánovaným nákupem 250 březích jalovic od našich i zahraničních chovatelů bychom chtěli cílového stavu dosáhnout ještě během tohoto roku,“ pokračoval muž, zodpovědný za chov skotu.
Vedle dojnic mají ve stavu ještě 970 kusů mladého dobytka. Kromě toho živočišnou prvovýrobu podniku prezentují také prasata (202 prasnic plemene bílé ušlechtilé a 2450 kusů ve výkrmu) a výkrm brojlerových kuřat hybridní kombinace Ross 308 s roční produkcí 3 700 000 kg. V aktivitách podniku, které vykazuje 125 stálých zaměstnanců, je i rostlinná výroba s produkcí obilnin, máku nebo řepky a dále kukuřice a jetele. Mimo toho akciovou společnost z Českomoravské vrchoviny živí i stavební činnost nebo výroba plastových doplňků pro chovatele, například vyhřívaných napájecích žlabů a individuálních boudiček pro odchov telat.

Rekonstrukce pro pohodlí zvířat
Za poslední dva roky management podniku cíleně investoval do welfarových technologií. V pořadí poslední rekonstrukcí bývalé skladovací haly na farmě v Hulicích se rozšířila kapacita ustájení ze 40 na 120 kusů. Velký důraz se kladl především na technologické prvky, potřebné pro zvířata. Z pohledu komfortního ustájení stojí pak za zmínku dostatečně prostorné boxy se stlaným ložem, výkonná ventilace nebo luxusní prosvětlení stájí.
Prostorné boxy se přizpůsobily většímu tělesnému rámci zvířat, zatímco instalované automatické ventilátory Schaefer jsou svým výkonem již osvědčenou prevencí proti tepelnému stresu v letních měsících. Nedílnou součástí jmenované prevence je i výměna vzduchu přes boční sítě a hřebenovou střešní štěrbinu. „Zapracovali jsme i na prosvětlení stájí. Jednak jsme střechu prosvětlili plastovými díly, jednak jsme stáj osadili novými a výkonnějšími výbojkami, které pracují na časový spínač. Touto kombinací udržujeme zvířatům osmnáctihodinový světelný režim v optimální intenzitě osvětlení 200 luxů,“ prozradil Nedvěd.
Z hlediska dostatečného zásobení zvířat vodou byla nezbytnou alternativou instalace čtyř velkoobjemových vyhřívaných žlabů vlastní výroby o objemu 320 litrů vody. Ty jsou umístěny i na spojovací chodbě mezi stájí a dojírnou a umožňují zvířatům napojit se při odchodu z dojírny. Spojovací chodba má i praktickou kosmetickou úpravu v podobě gumové matrace na podlaze. Podle vedoucího je pogumovaná podlaha řešením prevence proti onemocnění končetin, kterému věnují maximální pozornost. Pro tyto účely investovali do preventivního programu systematického koupání končetin všech 830 kusů, včetně jalovic v dezinfekční lázni. Vedle denního koupání v průchozí vaně jdou krávy jedenkrát měsíčně na dobu 30 minut do stojaté vany, kam se vejde až 60 kusů najednou.
Nezbytná rekonstrukce se nevyhnula ani dojírně. „Pořídili jsme Westfalii v provedení autotandem s dvakrát třemi dojicími stáními, která potřebám chovu v Hulicích plně vyhovuje. Dojnice dojíme třikrát denně s výjimkou starších krav, které se dojí dvakrát za den. Vesměs jde o krávy s problematickými končetinami, u nichž je prioritou dosažení další laktace. Druhou výjimku tvoří skupiny krav po otelení a prvotelky, které dojíme dokonce čtyřikrát. K tomu musím říci, že četnější dojení se osvědčilo jako prevence proti onemocnění krav po otelení mastitidami,“ vysvětlil Nedvěd.

Vyšší nároky na výživu
Na obou střediscích se zakládá jednotná směsná krmná dávka, to znamená se shodnou koncentrací živin, což umožňuje chovateli porovnávat reakci obou stád na krmnou dávku z hlediska genetiky, složek mléka a případných zdravotních problémů dojnic. Výživa dojnic v akciové společnosti v Trhovém Štěpánově se odehrává v režii nezávislého výživáře Ing. Petra Brabence.
„Za dobu spolupráce s podnikem sleduji poslední tři roky určitý posun v dalších nárocích na krmnou dávku. Vedle toho, že by měla zajišťovat odpovídající užitkovost se klade stále větší důraz jak na současné zajištění složek mléka, tak reprodukčních schopností zvířat. To má v souvislosti s vynaloženými nemalými prostředky podniku do genetiky zvířat své ekonomické opodstatnění. Jinak z ryze chovatelského hlediska je zdraví chovaných zvířat prioritní, což ve vztahu k reprodukci znamená, že jen od zdravé plemenice lze získat zdravé tele,“ řekl výživář.
Podle Nedvěda je v této souvislosti ještě třeba doplnit, že období stání na sucho trvá dva měsíce. Tři týdny před porodem se do směsné krmné dávky zařazují iontové soli, calciumpropionát a upravují se poměry živin pro změnu acidity metabolismu jako prevence poporodních komplikací. V konkrétních číslech potom se počet případů dislokací slezu pohybuje do tří procent, zadržených lůžek do pěti procent a poporodních paréz do dvou procent z počtu otelených krav z obou farem.

Vynikající výsledky odchovu
Podnikem vykazované ztráty telat za loňský rok do šesti procent (včetně poloviny mrtvě narozených) naznačují, že také odchov telat je pro podnik jednou z prioritních záležitostí. K dosažení těchto výsledků mají vypracovaný jednoduchý návod. Až po osušení ve speciálně vyhřívaných kotcích se narozená telata převádějí do individuálních plastových boudiček na dobu dvou měsíců. Stejnou dobu zůstanou i ve společných kotcích po sedmi kusech na kvalitní starterové výživě. Od čtyř měsíců věku se telatům v kotcích již s dvojnásobnou kapacitou na 14 kusů zkrmuje směsná krmná dávka s vyšší koncentrací živin a vitamínů, obdobného složení jako pro dojnice.
Odbyt telat akciová společnost zemědělského družstva v Trhovém Štěpánově realizuje již několik let podle zajetého a osvědčeného scénáře: veškeré jalovičky využijí k dalšímu chovu a býčky po dosažení dvou měsíců věku zpeněží na jatkách. A v kontextu s pozitivním nálezem BSE v produkční stáji v Trhovém Štěpánově je více než jasné, že každá odchovaná jalovička bude mít pro akciovou společnost z Českomoravské vrchoviny cenu zlata.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down