Asi všichni známe rčení: „Pokrok nezastavíš!“ nebo ještě to, kdy „Změna znamená život!“ Jejich platnost si ověřily generace předků a současníci se musí vypořádat s novinkami, které na straně jedné přináší usnadnění (a ve svém důsledku i možnost úspor), ale vedle nich přichází i nutnost změn, zavádění nových postupů, nebo i velkých investic do obnovy či výměny technologií ve spojení s legislativou.
Rekonstrukce budov či pořizování nových technologií nesouvisí vždy s jejich havarijním stavem či nedostačující kapacitou. Velmi často jsou spojené s nedostatkem kvalitní pracovní síly či s novou legislativou, která úpravy nařizuje ve jménu welfare chovaných zvířat, bezpečnosti práce či ochrany životního prostředí.
Když se přiblíží nutnost rozhodnout jak dál, je na každém chovateli či majiteli farmy zvážit možnosti. Při rekonstrukcích či inovacích jde vždy o investice vysokých finančních částek, a tak je potřeba mít jasno v tom, zda a jak rychle musí být zajištěna jejich návratnost. Vždy je důležité pomyslet i na možné budoucí problémy, zejména pokud bude výstavba financována úvěrem.
Pokud má farma vlastní kapitál, je možnost jej využít k investování do stávajících podniků, nebo k vytvoření něčeho nového podstatně snazší. Nicméně i v tomto případě je nezbytné udělat si čas a popřemýšlet o účelnosti investic, úrovni managementu farmy, možných problémech a jejich zvládnutí. Patří mezi ně například fungování kejdového hospodářství, omezení spotřeby antimikrobiálních prostředků, zákaz používání oxidu zinečnatého a odchov prasat s nepoškozenými ocasy. Krom toho je potřeba zvládnout efektivnější využití zdrojů. Všechny tyto výzvy se promítají do praxe, kde nesmíme zapomenout ani na problémy se sháněním a udržením kvalifikovaného a spolehlivého personálu.*
Více si přečtete ve Farmáři č. 5/2021