25.09.2018 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Investice základem prosperity I

„Nový kravín pro 700 dojnic by měl nahradit dvě původní zastaralé stáje v Chrástu a Tušovicích. Očekáváme od něj výrazné zvýšení užitkovosti dojnic, vyšší produktivitu práce, lepší zdravotní stav zvířat a výraznou úsporu přepravních nákladů, odhadem až o třicet procent. A také lepší životní prostředí místních obyvatel. Pokud chceme i nadále prosperovat, další investice do zemědělského provozu jsou nezbytné,“ řekl týdeníku Zemědělec předseda představenstva Zemědělsko obchodního družstva Starosedlský Hrádek Ing. Josef Žid, Ph.D.

Zemědělsko obchodní družstvo Starosedlský Hrádek je středně velký zemědělský podnik, který na Příbramsku ohospodařuje přibližně 2420 ha zemědělské půdy, z toho je necelých 2200 ha orné. Prvovýroba je stále zaměřena na rostlinnou a živočišnou produkci, kterou doplňuje provoz bioplynové stanice o výkonu 835 kW, z níž plynou družstvu potřebné finanční prostředky.

Družstvo se zabývá produkcí vepřového i hovězího masa a mléka. „Právě v chovu prasat jsme si dokázali, že šanci uspět máme pouze tehdy, pokud vsadíme na moderní stájové technologie, které přispívají k požadované hygieně ve stáji, nižším ztrátám, vyšší užitkovosti, vysoké produktivitě práce a pohodě zvířat, a tím i k lepší ekonomice produkce,“ dodává předseda představenstva. „V roce 2006 jsme nákladem dvaceti milionů korun rekonstruovali stáj pro výkrm 1380 prasat, moderní technologii s tekutým krmením Schauer dodala společnost Agrico Třeboň. Třeboňská firma také v roce 2009 rekonstruovala porodnu prasnic v Tochovicích, kterou vybavila nejmodernějšími technologickými prvky. A obdobně jako v chovu prasat budeme postupovat i v chovu skotu. Pokud chceme prosperovat, musíme investovat. A to bez ohledu na kolísání nákupních cen.“

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 39.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down