22.08.2016 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Investiční podpory v praxi

Jak funguje dotační poradenství v praxi? Rozhovor s Ing. Václavem Včelákem, projektovým managerem pro Program rozvoje venkova a jednatelem společnosti AgroTeam CZ se sídlem v Českých Budějovicích.

Co je pro vás při poradenství prioritou?

Prioritou je kvalitně odvedená služba s důrazem na dlouhodobý přínos pro klienta. V dnešní době není tak složité sepsat žádost o dotaci se zaměřením na největší šanci na úspěch. Jenže toto často není to nejvhodnější řešení. Správná cesta je při „tvorbě“ investičního záměru přemýšlet o krok napřed a nejen se zaměřit na maximální bodový zisk. Jaké však budou důsledky takového rozhodnutí? Například vytvoření pracovního místa sice přinese v žádosti bodový zisk. Jenže pak je nutné si uvědomit, kolik bude takové vytvořené místo navíc stát. Ročně minimálně 300 tisíc. Bude toto místo skutečně využité, nepřiděláme si příliš vysoké náklady? Vyplatí se vůbec taková dotace?

Snažím se klientům vždy říci obě stránky problému: dotace pomůže s financováním, ale také Vás čeká vyšší administrativní zátěž, dotace s sebou nesou i náklady, které by jinak nevznikly. Řada věcí se však nechá předem vyčíslit. Při investici půl milionu dostanete 200 tisíc zpět, ale…  Přibydou kontroly, hlídání termínů…. Stojí to za starosti? V praxi se tak snažíme nevýhodné projekty žadatelům vymlouvat.

 Jaká je situace týkající se dotací na investice v zemědělství, přesněji mě zajímají dotace v živočišné výrobě?

Do roku 2020 můžeme počítat s podporou investic do živočišné výroby. Programové období je ve vztahu k investičním dotacím ještě relativně na začátku a mnoho postupů a pravidel se průběžně upřesňuje. Pro naši firmu je situace trošku hektická. „Unijní sedmiletka“ začala podle harmonogramu v roce 2014 a trvá do roku 2020 včetně. Jenže první příjem investičních žádostí z PRV byl až v říjnu 2015. Do 23.  května tohoto roku žadatelé odevzdávali výběrová řízení pro žádosti z prvního kola. V tuto chvíli SZIF rozesílá první výzvy k podpisu dohody o poskytnutí dotace. Do 23. května 2016 se však také podávaly žádosti druhého kola a my jsme tak řešili souběžně více prací v jednom termínu. Odevzdávání výběrových řízení projektů druhého kola jsou plánovány ke konci roku. Do toho přijde v říjnu 2016 začátek třetího kola. Rozhodně si proto nemůžeme stěžovat na nedostatek práce. Když je pak příjem žádostí, obvykle mě doma měsíc rodina nevidí.

 

Je příjem žádostí odlišný od minulého programového období?

Dnes je situace složitější v tom, že žadatel musí odevzdat výběrové řízení ještě před podpisem dohody. Jedná se prý o požadavek Evropské komise. Klienti jsou z toho trochu rozpačití. Banky mnohdy vyžadují smlouvu s poskytovatelem dotace jako podmínku čerpání, ale žadatel už před schválením dotace a podpisem smlouvy s agenturou musí mít podepsanou smlouvu s dodavatelem. Změny smluv jsou také svázány většími omezeními než dříve. To někdy vytváří v praxi složité situace. Výběrové řízení před schválenou žádostí o dotaci také znamená vyšší náklady na projekci, poradenství a mnohem větší nejistotu a riziko, že tyto administrativní náklady budou vynaloženy nakonec zbytečně.

 

Celý rozhovor najdete v tištěné podobě Našeho chovu (8/2016)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down