01.12.2023 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Izolace střechy starší stáje

„Když je třeba zaizolovat střechu, nabízejí se různá řešení. Jedním z nich je izolace PUR pěnou nástřikem,“ míní Petr Korčák, zástupce společnosti PUR Izolace. Bylo znát, že ví, o čem mluví: „Základem je polyuretanová hydroizolační pěna s určitou hustotou. Žádný plast však není dlouhodobě odolný UV záření, proto je PUR pěna překryta ochrannou vrstvou, která zabraňuje působení slunce.

Ve starých stájích se krávy přehřívají. Ivan Pastorek a Pavel Cihlář ze ZOD Brniště o tom vědí své: „Staré stáje nemají kubaturu, mají nízké boky a tedy i stropy. Pokud jsou kryty hliníkovým plechem, funguje to téměř jako sporák – těsně pod plechem lze naměřit při 30 stupních klidně je teplota ještě vyšší.

„O investici do střechy na tuto stáj jsme uvažovali dlouhodobě. Plechy jsou ještě z doby minulé, takže jejich životnost je na konci – oxidací ztratily tloušťku. Nabízela se varianta výměny hliníku za PUR panel. To jsme si také vyzkoušeli na vedlejší stáji – ano funguje to, ale cena byla vysoká. Ani pro zvířata rekonstrukce formou výměny celé krytiny není komfortní, je třeba opatrnost, aby nedošlo k úrazu lidí nebo zvířat. Náklady na takovou úpravu střechy ve velikosti 1800 m2, kde jsou ustájeny krávy v době porodu a telata, byly ke třem milionům, dotaci jsme nezískali. Při současných cenách mléka je taková investice mimo finanční realitu,“ tvrdí Pavel Cihlář a pokračuje: „Proto jsme pátrali po jiném řešení, a kolega Ivan Pastorek objevil v Našem chovu zmínku o firmě PUR Izolace. Její zástupce Petr Korčák ihned přijel a zasvětil nás do jejich technologie. My jsme si uvědomili, že novou střechu vlastně nepotřebujeme, jen chceme změnit tepelnou izolaci neboli komfort zvířat pod střechou. Domluvili jsme se na realizaci v tomto roce. A navíc, podařilo se nám střechu využít také pro instalaci fotovoltaiky,“ vysvětlil Pavel Cihlář

Není izolace jako izolace  

Nejdříve se udělá příprava, následně nanese pěna a ve finále UV vrstva. Ta má několik variant – akrylát šedivý, bílý a jiné barvy. Druhou variantou je akrylát s kamínkem. Nejdelší životnost má silikon a silikon s kamínkem.  Typ nátěru závisí na spádu střech. Protože téměř všechny střechy na zemědělských stavbách mají spády dobré, stačí obvykle varianta první, která je pro zadavatele nejekonomičtější.  Naší novinkou je bílá UV vrstva s nanovrstvou, která zapříčiní to, že se střecha sama čistí. Díky nanovrstvě totiž UV záření rozpouští špínu a ta se pak smývá s deštěm. Nátěr se používá zejména na fasády domů, které se samočistí,“ dodal Petr Korčák a předal slovo opět zástupci ZOD Brniště, který začal popisovat postup realizace střechy včetně instalace fotovoltaických panelů:   

  Navíc fotovoltaika?  Proč ne

„Protože jsme se rozhodli, že na střechu instalujeme fotovoltaické panely, nejprve bylo třeba udělat držáky na fotovoltaiku – železné konzole do nosníků. Následně přijela firma PUR Izolace, střechu očistila a nanesla pěnu na její povrch. Po nástřiku vrchní ochranné vrstvy proti UV a vytvrzení se instalovaly panely,“ popsal Pavel Cihlář průběh instalace, která se konala v létě roku 2023.  

„Bude to mít i další přídatný efekt. Fotovoltaika totiž nemá v létě ráda přehřívání, a proto je izolace pod ní ideální. Samotný plech totiž vždy odráží teplo zpět. Očekáváme tedy vyšší účinnost fotovoltaických panelů umístěných na této střeše.  Investičně jsme se dostali na 35 % oproti nové krytině z PUR panelů. Nástřik naprosto stačí, naopak – vyřešili jsme dvě mouchy jednou ranou. Zachránili jsme střechu na konci životnosti a ve stáji jsme snížili teplotu asi o deset stupňů. Tím, že se stáj přes noc tolik neohřeje, ve dne trvá také déle trvá, než se teploty dostanou výše. Povrch střechy se zpevnil a je pochozí,“ nemohou si vynachválit své rozhodnutí vedoucí pracovníci ZOD Brniště.

„Má to hlavu a patu. Pokud střechu kryjí navíc panely, izolace vydrží ještě déle. Jediné, co budete muset udělat je čas od času opláchnout prach ze solárních panelů,“ komentoval Petr Korčák a dodává:  

Síťovina šetří materiál

„Izolace dokonale zapěnila, zaizolovala všechny kotvy pro fotovoltaické panely. Základní vrstva pěny je 3,5 cm, což představuje asi 2,5 kg na čtvereční metr. Staticky je tedy konstrukce minimálně zatížena, takže žádné změny týkající se jejího zpevnění se dělat nemusejí. Pěna zpevní konstrukci a udělá jednu plochu beze spár. Součástí instalace je také příprava střechy, její případné sešroubování tam, kde se plech odchlipuje, vyspravení děr a podobně.  

Určitou specialitou naší firmy je pokládání jemné síťoviny na vlnkovaný plech před nástřikem. Tím se významně ušetří množství pěny, která na plech propadá při nástřiku jen minimálně. Vzduchová komůrka pod síťovinou je na obou koncích k okrajům zaslepena, takže vzniká vzduchová kapsa – další vrstva izolace vlastně za minimální peníze. Pěna má k povrchům absolutní adhezi, takže jakékoli povětrnostní vlivy, např. sání větru vůbec nevadí,“ vysvětlil závěrem zástupce společnosti PUR Izolace.   

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down