Jak bojovat s paratuberkulózou skotu?

Druhý rok projektu nezávislých seminářů s tématy produkční a preventivní medicíny VÚVeL Fest, určený pro chovatele hospodářských zvířat a veterinární lékaře byl zahájen čtyřiadvacátého listopadu. Tématem semináře bylo jedno z aktuálních onemocnění skotu, a to paratuberkulóza.

Odborných přednášek se ujali zástupci Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně, na jehož půdě se seminář jako tradičně odehrál.

Mgr. Iva Slaná, Ph.D.,  přednášela o základních poznatcích o paratuberkulóze a možnostech její diagnostiky. Uvedla, že původce nemoci byl poprvé izolován až v roce 1910, přestože první případ střevního onemocnění skotu byl rozpoznám už v roce 1826. Jde o chronické onemocnění trávicího traktu, ale klinické příznaky se mohou objevit až několik let po nakažení zvířete. Jejich příznaky jsou snížení užitkovosti, průjmy a významný pokles hmotnosti. Původci jsou nejčastěji vylučováni trusem a mlékem. K detekci původců nemoci (Mycobacterium avium subs. paratuberculosis – MAP) se používají metody nepřímé, tedy průkaz protilátek v sýru nebo mléce (ELISA metoda) a na přímý průkaz patogenu se využívá mikroskopie nebo kultivace na speciálních půdách a další metody přímého průkazu původce je konvenční nebo real time PCR metoda.

MVDr. Kamil Kovařčík, Ph.D., představil principy odborného řešení paratuberkulózy (PTB) a možnosti jejího tlumení. Řekl mimo jiné, že podle stavu nákazy v chovu se přijímají určitá opatření zejména v poporodním období. Musí se oddělit porodní boxy pro pozitivní a negativní krávy, telata v co nejkratší době přemístit, udržovat boxy v maximální čistotě, telata prvotelek napájet kolostrem vlastních matek, jalovičky od vlastních negativních matek, či negativních matek na 2. laktaci a starších. Telata se musí odchovávat mimo stáje pro krávy a důležité je snížit stres zvířat a rozhodně se vyvarovat chyb ve výživě.

Se svými postřehy s tlumením paratuberkulózy u dojeného skotu seznámil posluchače hlavní zootechnik Zeas Lysice a poznatky z veterinární praxe u masného skotu na Bruntálsku doplnil MVDr. Rostislav Klapka.

Posluchači, chovatelé dojeného i masného skotu, veterinární lékaři i studenti VFU v Brně, se v diskusi zajímali o mechanismus přenosu původce PTB a možnosti jejích tlumení.*

 

Podrobněji v týdeníku Zemědělec 50/2015 a časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down