11.11.2016 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak minimalizovat ztráty selat?

Odvrácenou stranou mince rostoucí užitkovosti prasnic je zvyšující se počet uhynulých selat před odstavem. Nejčastějším důvodem ztrát uvedené kategorie prasat je nejen jejich nízká hmotnost, ale i prodloužení doby porodu, která v souvislosti s nedostatečným zásobením kyslíkem snižuje životaschopnost selat. To samozřejmě klade zvýšené nároky na ošetřovatelskou péči, zahrnující jak asistenci u porodu, tak podpůrná výživářská opatření nejen pro selata, ale i prasnici.

 

 

V pořadí sedmá konference, kterou  9. listopadu ve Stříteži u Jihlavy uspořádal Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě, měla na programu otázky snižování ztrát selat před odstavem. Inspirací pro asi 300 účastníků tradičního podzimního setkání chovatelů bylo vystoupení zahraničních specialistů, respektive MVDr. Arpáda Csőrgő, který hovořil o chovatelské praxi v dánských chovech na Slovensku, dále Dr. Emmy Baxterové ze skotské společnosti SRUC (Scotland’s Rural College), jež se ve své první přednášce zaměřila na rizikové faktory ovlivňující ztráty u nejmladší kategorie prasat a naznačila možnosti řešení. V souvislosti se sílícím tlakem na welfare prasnic pak uvedená odbornice ve své navazující prezentaci představila praktickou ukázku alternativních technologických systémů za porodní klece. Konstatovala, že na starém kontinentu porodní klece nepoužívají ve Švédsku, Švýcarsku a Norsku. Momentálně je 40 % užitkových chovů bez klecí také ve Velké Británii a na změny se chystají v dalších zemích. Například Dánsko plánuje do roku 2021 volné porodní kotce u deseti procent chovů prasnic, Rakousko se zákazem porodních klecí počítá do roku 2033. Objektivně je třeba říci, že změna je potřeba protože současné moderní genotypy prasnic mají v porovnání s prasnicemi z 80., 90. let minulého století až o 50 % vyšší hmotnost. Přitom v některých chovech prý používají ještě porodní klece projektované v šedesátých letech. Nabízené alternativy by měly prioritně uspokojovat potřeby prasnice i selat, měly by ale být také bezpečné a pokud možno ekonomicky efektivní.

Na programu zahraničního bloku nechyběla ani zdravotní problematika, respektive Dr. Verena Gotterová z IDT Technical service (Německo) hovořila o snižování ztrát selat před odstavem v důsledku onemocnění gastrointestinálního traktu optimalizovanou zdravotní prevencí.*

Více se dočtete v lednovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down