Jak na hovězí? Extenzivně nebo intenzivně?

Ze všech stran se chovatelé dozvídají, že nejdůležitější pro život jedince je správné nastartování mladého organismu. Ale jak zvolit správný start? A co je vlastně správný start? Je to odchov pod matkou nebo bez ní? Je lepší používat mléko nebo mléčnou náhražku? Má se krmit na maximální přírůstek nebo se držet někde kolem průměru? Otázek spousta, ale jaká je ta pravá odpověď?

 

Kdy začíná vlastní start u chovaného jedince? Je to až v okamžiku jeho narození nebo už ve chvíli, kdy se v těle matky spojí spermie s vajíčkem? Kdybychom chtěli být skutečně velkými zootechnickými detailisty, tak by se za ten začátek mohl považovat už výběr rodičovské kombinace… ale to už bychom se opravdu dostali až příliš daleko. Proto si to trošku zjednodušíme a tentokrát se budeme chovu krav a býků věnovat až od okamžiku narození jedince.

Pokud jde o masný skot setkáváme se především s extenzivním způsobem odchovu, kdy jsou telata až do odstavu ponechána s matkami, nejčastěji na pastvině, kde si telata postupně obstarávají čerstvé objemné krmivo podle vzoru matek.

Intenzivní způsob odchovu telat má tu výhodu, že faktor nepřízně počasí nepůsobí tak výrazně, protože o dostatek krmiva se starají ošetřovatelé, na které by počasí nemělo mít žádný větší vliv. Začíná tím, že telata jsou krátce po narození odebrána od matek a po několika dnech mlezivového období krmena mléčným nápojem a starterovou směsí. Tato metoda je sice spíše doménou dojených stád, ale ne vždy se musí týkat jen dojeného skotu.

Na farmě, kde se věnují chovu belgického modrobílého „ve velkém“, tak jen málokdy uvidíte telata s matkami. Mnohem častěji jsou v individuálních boxech a následně ve skupinových kotcích, kde je jim několikrát za den naservírováno mléko nebo mléčná krmná směs a v neomezeném množství mají k dispozici pečlivě sestavený starter, vodu a seno.

Co vedlo českého chovatele, aby do pestré palety francouzských masných plemen skotu, zařadil „belgičáky“? Jako při jiném rozhodování, i zde hrály svou roli finance. Ale s tím přišla i nutnost zajistit pro finální produkt (jatečná zvířata), který „doma“ není nikdo schopný a ochotný zaplatit, odbyt „venku“, což se chovateli podařilo.

Anna Marcinková, Ota Beran

 Podrobněji v časopisu Náš chov 9/2015.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down