Společnost Milkprogres – poradenství s. r. o., uspořádala ve Větrném Jeníkově seminář Mastitidy – nejdražší onemocnění dojnic. Důkazem velkého zájmu o toto téma byla velmi dobrá účast, přijelo kolem sto dvaceti chovatelů a veterinárních lékařů.
Hlavní přednášku si připravil prof. dr. med. vet. Volker Krömker z Fachhochschule z Hannoveru. Svou přednášku zaměřil na strategii boje proti mastitidám.
Podle něho musí být cílem chovatele dosáhnout ve svém stádě toho, aby mléčné žlázy dojnic byly zdravé. To znamená, že se nevyskytují Sc. agalactiae a prevalence výskytu S. auerus je nízká, a. to pod 5 % infikovaných zvířat. Také výskyt mastitid u jalovic musí být na nízké úrovni pod 20 %. Klinické projevy případů zánětů mléčné žlázy způsobené environmentálními bakteriemi se objevují u méně než 20 % zvířat za rok.
O dezinfekčních přípravcích na bázi jódu a jejich důležitosti pro prevenci šíření mastitid mluvila zástupkyně firmy Arthur Schopf Hygiena GmbH a Co. KG, Cornelia Statna.
Přínos systému faremní kultivace, jako nástroje v prevenci a léčbě mastitid, vyzdvihl ve své přednášce MVDr. Miroslav Novák z MilkProgresu. Díky tomuto systému se sníží používání, spotřeba antibiotik v chovech dojnic a chovatelé budou používat základní generaci antibiotik, tím také dojde ke snížení rizika vzniku rezistence k antimikrobiálním látkám. Sníží se nebezpečí reziduí inhibičních látek, a díky zavedení kontrolních programů, se bude v chovu vykytovat i méně mastitid.
Závěrečné přednášky se chopil Ing, Antonín Lopatář (MilkProgres) a zaměřil se na to, jak správnou analýzou dat dosáhnout správného rozhodnutí. Na příkladu využití dat ze zootechnické evidence i kontroly užitkovosti a jejich analýzy v konkrétním chovu ukázal, jak lze tímto způsobem nalézt problém a zajistit účinná opatření.
Více se dočtete v časopise Náš chov a týdeníku Zemědělec.