15.12.2015 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak na paratuberkulózu?

Druhý ročník projektu nezávislých seminářů s tématy produkční a preventivní medicíny VÚVeL Fest, určený chovatelům hospodářských zvířat a veterinárním lékařům, byl v loňském listopadu zahájen tématem zdraví skotu. Programem semináře byly poznatky, diagnostika a tlumení paratuberkulózy a přednášek se ujali odborníci z Výzkumného ústavu veterinárního i zástupci praxe.

Původce nemoci byl poprvé izolován žž v roce 1910 přesto, že první případ střevního onemocnění skotu byl rozpoznán už v roce 1826. Po roce 1970 se paratuberkulóza (PTB) rozšířila po celém světě. V současné době je promoření touto nemocí v jednotlivých zemích různě vysoké a někdy dosahuje až 80 %, ale v České republice není prevalence PTB v chovech úplně známá. Jde o chronické onemocnění trávicího traktu, jehož klinickým příznaky jsou snížení užitkovost, průjmy a úokles hmotnosti. Tyo  příznaky se ale mohou objevit až několik let po nakažení zvířete. Původci jsou vylučováni nepravidelně a nejčastěji trusem a mlékem.

Pro tlumení nemoci se musí přijmout určitá opatření, která se týkají zejména okoloporodního období. Je nutné oddělit porodní boxy pro telení pozitivních a negativních krav a telata přemístit z porodního boxu v co nejkratší době (aby nedošlo ke spontánnímu  mnapití  od matky). Porodní boxy se musí udržovat v maximální čistotě. Telata prvotelek se napájí výhradně kolostrem vlastních matek, jalovičky kolostrem vlastních negativních matek. Pokud je matka pozitivní, je možno telata napojit přebytky kolostra negativních matek na 2. laktaci

a starších (nikdy ne prvotelek), příp. kolostrem negativních matek býčků, příp. náhražkou

kolostra. Je nezbytné vyvarovat se kontaminace vemene nebo nádob pro napájení trusem. Jalovičky by se měly napájet nejlépe prověřeným sušeným mlékem s certifikátem.

Telata se musí odchovávat mimo stáje pro krávy a v chovu je nezbytné maximálně snížit stresové zatížení, nedopouštět se chyb ve výživě a určitě nenakupovat zvířata z neprověřených zdrojů. Vzorky krve se od krav  odebírají v době co nejblíže termínu porodu (nejlépe 2 týdny až maximálně dva měsíce). Doporučuje se odebírat krev i oteleným jalovicím.

Podrobněji v časopisu Náš chov 1/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down