07.06.2011 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak na paratuberkulózu u skotu?

Ve Větrném Jeníkově se v polovině května konal seminář na aktuální téma, týkající se zdravotní situace v chovech skotu. Prof. Michael Collins z university ve Wisconsinu přednášel o příznacích paratuberkulózy, její kontrole a eradikaci v komerčních chovech dojeného skotu i v chovech s produkcí plemenných zvířat.

První část přednášky věnoval přednášející Prof. Michael Collins, PhD., z University of Wisconsin –Madison (USA) celkovému pohledu na paratuberkulózu. Původcem této nákazy je Mycobacterium avium, ssp. paratuberculosis (MAP), grampozitivní acidorezistentní tyčinka. Onemocnění se projevuje chronickými střevními problémy, průjmy, střevo je potom při pitvě viditelně zesílené a na seróze jsou patrné rozšířené lymfatické cévy. Dalším příznakem je oteklá čelist. Inkubační doba choroby je dva až dvanáct let, ale nejčastěji se klinické příznaky objevují u krav na druhé nebo třetí laktaci.

Podle posledních studií je 70 % chovů dojnic v USA pozitivní na pTB a podle prof. Collinse je situace podobná také v ostatních chovatelsky vyspělých zemí po celém světě. Paratuberkuloza je tedy relativně běžné onemocnění, které se šíří.

Onemocnění snižuje v chovech dojnic mléčnou užitkovost, u vysoce pozitivních dojnic dojde ke snížení užitkovosti o 1 225 kg mléka za laktaci a rovněž se snižuje počet dní laktace (o 54 dní) proti dojnicím, které jsou negativní nebo nízce pozitivní.

 

Jak se pTB šíří

Podle počítačové simulace prof. Collinse k rozšíření nemoci ve stádě dojnic dochází z důvodu, že se nakoupí jediné nemocné plemenné zvíře. Během deseti let dojde k nakažení celého chovu. Chovatelé a veterináři si všimnou problémů ve stádě velmi často až tehdy, když se ve stádě vyskytují úporné průjmy, které nereagují na antibiotika. Podle přednášejícího je v té době nakaženo asi deset procent zvířat. Pro tlumení onemocnění ve stádě je nejúčinnější kombinovat změnu v managementu chovu s testováním zvířat, protože pokud se k žádnému opatření nepřistoupí, nemoc se dále šíří. K eradikaci pTB z chovu dojde pak v průběhu 7–10 let.

 

Pomoc pro chovatele dojnic

Nejčastěji se infekce pTB vyskytuje v komerčních chovech dojnic. Podle prof. Collinse jsou kritickým bodem nákupy zvířat, a to zvláště ze zemí s vysokým výskytem této choroby. Je nutné výskyt nemoci ve stádě potvrdit, a to nejlépe programem, který není příliš nákladný.

Prof. Collins doporučuje nejprve investovat do změn managementu stáda a souběžně zahájit testaci při využití levných diagnostických metod (ELISA) potom pokračovat podle jejich výsledků a závažnosti situace. Prvním bodem programu je hygiena a druhým testace. V kroku jedna jde o zastavení šíření infekce se zaměřením na odchov jalovic. Po každém porodu je třeba odstranit tele od matky ještě před tím, než se postaví na nohy a napije se. Do šesti hodin se musí napojit zdravým mlezivem (asi 3,8 l) od negativně testovaných krav. Až do odstavu se telata krmí pasterizovaným mlékem (použít se může faremní paster) či mléčnou náhražkou. Musí se dodržovat systém hygienického odchovu – pozor na kontakt telat s trusem dospělých krav.

Druhý krok se týká testování zvířat. Musí se testovat všechny krávy jednou za laktaci, z nichž ELISA pozitivní se označí. Komerční ELISA testy jsou také licentovány pro použití v mléce, a ty jsou pro chovatele ekonomicky nejvhodnější. Prof. Collins doporučuje testovat krávy na začátku laktace a pokud je zjištěna vysoká pozitivita testu, krávu již nezapouštět a brakovat. Pro brakaci ELISA silně pozitivních krav je mnoho důvodů.

Takové krávy pravděpodobně v příští laktaci klinicky onemocní a ani ji nedokončí, budou mít nízkou užitkovost. Silně pozitivní krávy jsou také velmi infekční, vylučují MAP a roznesou infekci v porodních boxech a nakazí více zvířat – jalovic.

 

Chovy plemenných zvířat

Pro chovatele plemenných zvířat je rozhodující, aby po kontrole a eradikaci byl chov uznán oficiálně za negativní. Chovatel musí testovat plemenice po otelení a vyřadit nebo oddělit pozitivní krávy a jejich poslední tele, udržovat porodny čisté a suché. Pro všechny chovatele plemenných zvířat se vyplatí používat přesnější testy (kultivace trusu a PCR). Protože chovatelé jsou nejen vlastníci stáda, ale také zvířata nakupují a prodávají, měli by se držet zlatého pravidla, a to prodávat pouze taková zvířata, která by také sami chtěli koupit. Prof. Collis radí: „Obchodujte s geny, ne s bakteriemi. Nakupujte zvířata z certifikovaných negativních chovů nebo alespoň z testovaných chovů.“ Chovatelé si musí pamatovat, že mají vždycky volbu. Prof. Collins uvedl, že není nutné mít z pTB strach, protože se dá zvládnout.

 

Klíčové informace:

·        Seminář s názvem Postupy tlumení paratuberkulózy v chovech skotu uspořádal 12. května ve Větrném Jeníkově Svaz chovatelů holštýnského skotu ČR spolu s Českomoravskou společností chovatelů, a. s., ve spolupráci s Českým svazem chovatelů masného skotu a Svazem chovatelů českého strakatého skotu. Partnery akce byly společnosti Biomin a Pfizer.

·        Pro zhruba 230 chovatelů i veterinářů přednášel prof. Dr. Michael Collins, Ph.D. z University of Wisconsin –Madison.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down