19.03.2025 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak na udržitelnost v chovu drůbeže

Cesta k udržitelnosti není snadná a členové všech odvětví drůbežářského průmyslu se sešli během summitu o živočišné výrobě na Mezinárodním veletrhu pro výrobu a zpracování (IPPE) 2025, aby diskutovali o tom, jaké překážky stojí tomuto odvětví v cestě, a jak a měřit udržitelnost.

Ze strany maloobchodníků, vlád nebo dokonce investorů a akcionářů, producenti drůbeže cítí tlak na přesné měření a zveřejňování svých emisí skleníkových plynů. „V oblasti zemědělství není matematika skutečně to pravé“, řekl Bryan Valladares, ředitel pro udržitelnost společnosti Darden Restaurants. „Je velmi obtížné měřit emise a vyžaduje to, aby zúčastněné strany v oboru pracovaly na to, jak to co nejlépe uskutečnit. Ale stále probíhají diskuse a nejasnosti ohledně nejlepšího způsobu.“ Pokud firmy nebudou moci své emise měřit, nebudou vědět, jak je snížit.
Emise a náklady na krmivo
Krmivo je jedním z největších zdrojů emisí v živočišné výrobě, takže aby producent snížil své emise, musí vyrobené krmivo pocházet z udržitelného řetězce, jak uvedl Lankford Ruffin, ředitel pro environmentální záležitosti a udržitelnost společnosti Butterball, LLC. Takové udržitelnější krmivo však může být až příliš nákladné. „Protože to jsou naše největší náklady, mohlo by nás zničit, pokud by náklady na krmivo byly příliš vysoké. V podstatě bychom zkrachovali,“ řekl Ruffin.
Stanovení priorit
Přednášející se také shodli na tom, že udržitelnost nemůže být upřednostňována před jinými prioritami, jako jsou náklady a bezpečnost potravin. „Nikdy nemůžeme kvůli iniciativě udržitelnosti ohrozit bezpečnost potravin. Prostě je to nemožné," řekl PJ Newcomb, ředitel pro udržitelnost společnosti Golden State Foods. „Nesmíte tak ohrozit bezpečnost a ochranu zdraví pracovníků.“ Newcomb pokračoval, že společnosti mohou stále pracovat na tom, aby byly udržitelnější, ale ne dříve, než budou uzavřeny důležitější problémy.
Ne vždy dostatek zdrojů
Vzhledem k tomu, že udržitelnost nemůže být vždy na prvním místě priorit, nemůže si společnost vždy dovolit věnovat jí své zdroje. „Pokud se honíme za něčím souvisejícím s udržitelností, musíme si opravdu stanovit prioritu a tou musí vždy to, co je nejlepší pro naše chovatele a producenta, členy našeho týmu a naše akcionáře,“ řekl Valladares.
Pro zlepšení udržitelnosti drůbeže do roku 2035
Vzhledem ke složitosti udržitelnosti může být obtížné identifikovat správné oblasti, na které by se producenti měli zaměřit. Definování toho, co je udržitelnost a jak ji zlepšit, může být pro producenty drůbežího masa a vajec skličujícím tématem. Je to proto, že je problematické najít správné oblasti, na které se zaměřit při vyvažování dobrých životních podmínek zvířat, dopadů na životní prostředí, jako jsou emise skleníkových plynů, cenová dostupnost a očekávání spotřebitelů, investorů a zákonodárných orgánů. Podle ředitele pro udržitelnost Darling Ingredients Ethana Cartera by výrobci měli začít vnímat udržitelnost způsobem, který splňuje potřeby současné generace, aniž by byla ohrožena možnost budoucí generace uspokojovat své vlastní potřeby. Drůbežářský průmysl se musí ujistit, že vše, co dělá, zdroje, které používá, způsob jakým se chová k emisím a Zemi, jsou stejně dobré nebo lepší pro budoucí generace," řekl na Chicken Marketing Summitu.
Získávat data o udržitelnosti
Větší dostupnost údajů o udržitelnosti umožní spotřebitelům volbu založenou na aspektech udržitelnosti a lépe porozumět tomu, co má pozitivní nebo negativní dopad na celý dodavatelský řetězec. Ale v některých částech světa je obtížné shromažďovat údaje o sledovatelnosti v celém dodavatelském řetězci Je zde velká snaha to zlepšit. Čím více dat budou mít producenti a spotřebitelé k dispozici, tím více jim budou chtít porozumět.
Definování udržitelnosti u drůbeže
Udržitelnost je vícerozměrná a často znamená protichůdné zájmy, může být obtížné ji definovat, když vezmeme v úvahu významný dopad drůbežářského průmyslu. Udržitelnost v drůbežářství ovlivňuje vše, včetně spotřebitele, výrobce, životního prostředí a finanční situace. Vzhledem k tomu, že udržitelnost se dotýká každé části dodavatelského řetězce, může být náročné definovat, co je udržitelnost a jak ji zlepšit. Podle Bena Putmana, manažera Analytics, Aligned Incentives – organizace pro udržitelnost – by udržitelnost neměla být vnímána jako konečný bod nebo cíl, ale jako soubor postupů a strategií, které zajišťují dlouhodobou životaschopnost drůbežářského průmyslu a vyvažují environmentální, ekonomické a sociální aspekty. „Udržitelnost v drůbežářském průmyslu není jen o minimalizaci dopadů, ale také o podpoře pozitivních výsledků, které může mít na lidi a planetu,“ uvedl.
Kromě toho se Putman domnívá, že při provádění změn ke zlepšení udržitelnosti v jedné oblasti produkce budou vždy existovat kompromisy, které musí producenti drůbeže zvážit.
„Zlepšení v jedné oblasti může být na úkor jiné. Udržitelnost je lokální. Co může být prospěšné v jednom regionu, nemusí být vhodné v jiném. Pokud si průmysl zachová flexibilní přístup k udržitelnosti s cílem neustálého zlepšování, mohou být výsledky v průběhu času vyrovnané. Kromě chovu drůbeže ovlivňuje udržitelnost také vliv i jiných zdrojů bílkovin. „Soutěží se o zdroje, které je třeba zvážit. Například poptávka po sóji může zvýšit využití půdy. Výroba kuřecí maso má mnohem nižší uhlíkovou stopu než třeba u produkce hovězího masa.“
Co by měli výrobci upřednostnit?
Podle Putmana je nejdůležitějším aspektem udržitelnosti, který by producenti drůbeže měli upřednostňovat, dlouhodobá ekonomická životaschopnost. Producenti, kteří jsou finančně životaschopní po delší dobu, mohou lépe investovat a zavádět postupy, které prokazatelně zlepšují environmentální i sociální výsledky. „Drůbežářský průmysl se již několik desetiletí neustále zlepšuje, ale myslím si, že poptávka spotřebitelů po udržitelnější produkci potravin se stane ještě důležitějším faktorem,“ uvedl Putman. Pokud jde o udržitelnost životního prostředí, drůbežářský průmysl dosáhl v posledních několika desetiletích značných pokroků díky zlepšením v genetice drůbeže, pěstování plodin a výživě. „Myslím, že odvětví bude pokračovat v inovacích a hledání nových způsobů, jak zlepšit udržitelnost produkce drůbeže.“

Zdroj: WattPoultry

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down