Jak odchovat jalovice pro nejlepší stádo dojnic

Na semináři VUVeL Academy na téma odchovu telat a jalovic se mluvilo i o efektivní m odchovu jalovic pro prosperitu chovu dojnic. Rozhodující pro efektivní odchov je věk jalovic při prvním otelení, jejich plodnost a mléčná užitkovost v první a dalších laktacích.

Doc. MVDr. Soňa Šlosárková, Ph.D. (VUVeL) mluvila o důležitosti pasivní imunity telat.

Ing. Stanislav Staněk, Ph.D. (Mikrop Čebín a. s.) přednášel o tepelném stresu telat z pohledu výživy a welfare.

Preventivní programy k udržení zdraví při odchovu telat představil MVDr. Libor Borkovec. Prevence jsou kroky, které mají zabránit vzniku nebo zhoršení onemocnění. Opatření prevence nemocí prospívají jedincům s minimálním nebo žádným chronickým onemocněním.

Prof. Ing. Martin Kváč, Ph. D.(JU v Českých Budějovicích) popisoval kryptosporidiózu jako zásadní problém u telat dojeného skotu. Cryptosporidium spp. jsou kosmopolitně rozšíření paraziti, způsobují infekce epiteliálních buněk trávicího traktu i respiračního traktu a dalších orgány. Mají hostitelskou a tkáňovou specifitu a stačí jen velmi nízká infekční dávka. Vývojová stadia jsou vysoce odolná. Existuje asi 50 druhů kryptosporidií a více než 200 genotypů.

Efektivní odchov jalovic – klíč k prosperitě chovu bylo téma přednášky doc. Ing. Mojmíra Vacka, CSc.(JU v Českých Budějovicích). Co má vliv na výkonnost jalovic a zdraví v produkčním období? Je to průběh porodu, příjem zrnového startéru při odstavu, který může ovlivnit celoživotní užitkovost a věk při vyřazení dojnic. Počet dní onemocnění, resp. léčení do 4. měsíce věku průkazně ovlivnil dojivost na 1. laktaci. Jalovice s nejvyšším přírůstkem do 65 dnů věku měly nižší riziko vyřazení během 1. laktace. Hmotnost a výška v kohoutku jalovic v 15 měsících věku byla nejvíce ovlivněna přírůstkem v období do 9 měsíců věku. Jalovice s celkovým nejvyšším denním přírůstkem do zapuštění  a s nejvyšším přírůstkem v období od 5 do 11 měsíce věku měly nejvyšší průměrnou dojivost v prvních 3 laktacích. Hmotnost jalovic při otelení ovlivnila dojivost na 1. laktaci. Jalovice s příliš vysokou živou hmotností po otelení ztratily více hmotnosti počátkem laktace a měly větší riziko vyřazení. Mladší jalovice měly lepší zabřezávání a nižší riziko vyřazení. Opodstatněnou dobou odchovu je zapouštění jalovic při dosažení asi 55 až 60 % živé hmotnosti v dospělosti, první otelení při dosažení asi 600 kg. (plemeno H), resp. 80 % hmotnosti v dospělosti,. Výška krávy při prvním otelení by měla být 95 % výšky v dospělosti. Holštýnské jalovice by se měly telit od 23 do 24 měsíců, české strakaté od 25 do 26 měsíců věku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down