potravinovou bezpečnost v roce 2023?
Globální potravinová bezpečnost se ubírá do stavu vysokého rizika. Mezi matoucí faktory patří pandemie Covid-19, napětí dodavatelského řetězce a klimatické jevy.
Ukrajina a Rusko jsou ve válce od února tohoto roku. Společně tyto země produkují zhruba 28 % pšenice a 15 % kukuřice vyvážené do celého světa. Kvůli logistickým omezením, která ještě zhoršily zablokované černomořské přístavy, vývoz klesl. A příští rok může být horší.
Snížení objemu vývozu v roce 2022
Prudké snížení objemu vývozu v letošním roce je důsledkem zablokovaných přístavů v Černém moři a omezených alternativních tras.
Na pevnině se například dodávky pšenice a kukuřice, které se pokoušejí opustit Ukrajinu prostřednictvím železniční nebo kamionové dopravy, potýkají s logistickými překážkami. Ukrajina používá jiné rozchody železničních tratí než některé z jejích sousedních tratí, přičemž brání vývozu i nedostatek železničních vozů a omezená přepravní kapacita v polských a rumunských přístavech.
Podle nových poznatků lze očekávat, že situace zůstane „nejistá a křehká". Na moři jen logistická omezení snížila objem vývozu z Ukrajiny odhadem o 15 až 19 milionů tun. Pokud brzy začne proudit obilí z černomořských přístavů, vývoz by mohl být vyšší. V Rusku se objemy vývozu snížily o dva až tři miliony tun.
Zatímco 400 milionů tun, které se každoročně obchodují globálně, tvoří pouze 5 %, ale i to může stačit k tomu, aby způsobilo významné narušení dvouletého komoditního cyklu. S výhledem na příští sezónu výsevu se očekává, že nabídka se „zpřísní". Mezi hnací faktory patří válečné narušení ukrajinského výsevu a sklizně, stejně jako „méně než optimální" vstupy do plodin jiných pěstitelských zemí, včetně Ruska a Brazílie. Odhaduje se, že tyto dopady by mohly v roce 2023 vytvořit deficit 23 nebo až 40 milionů tun globálně obchodovaného obilí. Samozřejmě je velký rozdíl mezi 23 miliony a 40 miliony tun. Menší schodek je možný, pokud budou dodržovány dohody a vývoz z Černého moře z Ukrajiny se výrazně zvýší. Pesimističtější deficit odráží to, co by se mohlo stát, pokud by ukrajinské přístavy zůstaly do značné míry zablokované, pokud by zemědělci měli omezený přístup k zemědělským vstupům a snažili se za ně platit a pokud by byla oseta menší výměra.
Ing. Josef Svoboda, CSc.
Kontakt: post4me@seznam.cz
Celý článek najdete v Krmivářství 6/2022.