Chovatelé prasat se snaží dosáhnout co nejlepších výsledků reprodukce a co nejvyššího počtu živě narozených a odstavených selat na prasnici. Existují různé cesty, jak toho dosáhnout, a to od úpravy kotců a stájového prostředí pro prasnice a selata na porodnách, přes zkvalitnění krmných směsí a jejich dávkování pro kojící prasnice a dostatek kvalitního příkrmu pro selata až po volbu lepších genotypů prasat a řízení reprodukce např. pomocí synchronizace říje.
Ing. Kateřina Zadinová a kol. ČZU v Praze, FAPPZ, katedra speciální zootechniky.
V této široké škále často finančně nákladných prostředků pro zlepšení reprodukčních výsledků prasnic v užitkových chovech, zůstává trochu opomenuta práce zootechniků a ošetřovatelů prasnic na porodnách a jalovárnách. Právě důsledná péče o prasnice v období porodu a následné správné provedení inseminace může ovlivnit výsledky reprodukce, ztráty selat, a tím i ekonomiku chovu.
Studie provedená v užitkovém stádě prasnic ukazuje pokles reprodukční užitkovosti u prasnic inseminovaných a rodících v době, kdy jsou ošetřovatelé zaměstnáni ještě jinými úkoly – např. odstavem. V těchto dnech narůstá úmrtnost selat při porodech o více než 4 %, klesá zabřezávání při inseminaci. Vliv dne porodu a dne inseminace na reprodukční ukazatele prasnic je statisticky průkazný. Výsledky ukazují, že práce ošetřovatelů zásadně ovlivňuje výsledky reprodukce, a tím zároveň ekonomiku celého chovu. V době kdy ve stádě rodí nejvíce prasnic, jim je logicky věnována veškerá pozornost a péče. Stejně tak je ve dnech, kdy nejvíce prasnic přichází do říje, věnována pozornost této kategorii. Ve dnech kdy je inseminováno nebo rodí méně prasnic, není už práce na porodnách a jalovárnách tak důsledná a to může znamenat ztráty selat a nižší zabřezávání. Zkvalitnění práce ošetřovatelů je nejlevnějším opatřením, které lze v chovu provádět, ale zároveň může přinášet zlepšení výsledků.
Podrobněji v časopisu Náš chov 3/2016.