09.10.2001 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak se žije na rodinné farmě v Německu

V sousedním Bavorsku hospodaří farmáři většinou na výměrách do 50 ha a ve stájích chovají cca 50 ks skotu. Farma pana George Krause v Deubachu, kterou jsme koncem září navštívili, je v tomto směru spíše výjimkou.

V rámci zájezdu pořádaného chovatelským družstvem Impuls z Radešínské Svratky jsme měli možnost porovnat systém hospodaření na farmě chovající kombinované plemeno v Německu a v České republice.
V rodině Krausových je chovatelství obživou a zároveň smyslem života po několik generací, podle slov pana Krause již od roku 1650. V současné době se členové rodiny pod jeho vedením zabývají chovem cca 120 dojnic plemene Fleckvieh a dosahují mléčné užitkovosti 9700 kg mléka při 4 % tuku a 3,6 % bílkovin, z hlediska masné užitkovosti je standardní hmotnost jatečně opracovaného těla 420 až 450 kg.
Reprodukční ukazatele dosahují také velmi dobrých hodnot, jalovice se telí přibližně ve 27 měsících věku, po porodu probíhá první inseminace v intervalu 40 až 60 dní a mezidobí se pohybuje kolem 370 dní. Inseminace je prováděna chovatelem, kvalitní dávky zajišťují převážně pracovníci inseminační stanice v Grubu u Mnichova. Špičkové dojnice se využívají i jako dárkyně embryí pro vlastní potřebu nebo na prodej.
Odchov telat je zajištěn uvnitř stáje v individuálních kotcích, od prvního týdne života je telatům kromě klasické mléčné výživy podáván startér a seno. Odchov mladého dobytka probíhá na farmě spřáteleného farmáře vzdálené několik kilometrů. Průměrný věk vyřazovaných krav je cca 6 let při 15% brakaci.
Ustájení je ve formě průjezdné roštové stáje, a proto klade chovatel důraz na konstituční pevnost zvířat. Tento požadavek se promítá i do šlechtění, převážně se zaměřuje na oblast končetin, vemene a tělesný rámec. Paznehty jsou v tomto typu stáje upravovány každého půl roku.
Plemenice se dojí dvakrát denně v rybinové dojírně Westfalia 2 x 7.
Systém krmení uzpůsobil pan Kraus třem skupinám krav. Základní směsná krmná dávka odpovídá dennímu nádoji 28 litrů mléka. Dojnice s větší užitkovostí jsou dokrmovány v krmných boxech umístěných volně ve stáji.
Plemenice v prvních 100 dnech laktace se krmí na užitkovost 38 litrů mléka, na druhou třetinu laktace připadá denní průměr 28 litrů a kravám na konci laktace se krmná dávka redukuje přibližně na úroveň 24 litrů mléka. Suchostojné krávy a vysokobřezí jalovice dostávají převážně slámu, senáž a siláž se dokrmuje pouze v malém množství. Všechna krmiva kromě jadrných pocházejí z vlastní produkce farmáře, jehož rodina obhospodařuje cca 70 ha půdy.
Pan Kraus nás ještě na četné žádosti účastníků zájezdu seznámil s některými ekonomickými parametry ve Spolkové republice Německo.
Mléko se zpeněžuje za základní cenu 0,70 DM za litr při tučnosti 3,7 % a bílkovině 3,2 % . Za jatečné krávy se platí u plemene Fleckvieh až 3,60 DM/kg, naproti tomu za holštýnské plemeno pouze 2 DM /kg, jatečná kombinovaná telata jsou realizována ve věku 6- 8 týdnů za cenu 7-8 DM/ kg živé hmotnosti. Životaschopná embrya se prodávají podle kvality rodičů a poptávky od 250 do 1500 marek. Náklady na nákup zemědělské půdy kolísají kolem 100 000 DM/ha, za pronájem půdy se běžně v Bavorsku inkasuje od 600 do 1000 marek za hektar. Pokud je farmář nucen povolat veterináře na provedení císařského řezu, musí zaplatit okolo 350 marek.
Jako bonbónek na závěr jsme si měli možnost pohladit červenostrakatou dojnici s roční užitkovostí přes 16 000 kg mléka. Ze šumu v hloučku českých chovatelů se dal vytušit tichý obdiv a zároveň výrazná motivace pro vlastní práci.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Vorname Name Milan Lakatoš Geburtsort Pilsen Czech Republic Status ledig Adresse Sokolovska2731 Pardubice 53004 Telefon +420 722 739 832 Ausbildung 1991-1994 SOU C1. Vejprnicka 56. pilsen-Tschechein -Tsichler Zertifikat Gebelstaplerfaher Vorherige Beschaftigung 2008-2014 PPL s.r.o. Hradec kralove-Lagerarbiter 2004-2008 Selbustunternehmen-Baumwesen Arbite 1994-2004 Arbiter beim Onkel Baumwesen Arbite Berufserfahrung Bauen Malen Lackiren Greben Montagen Lagerarbeit Weitere Information Fuhrerschein B und PKW vorhanden und so haben wir den alten Mann von Slowakei von 2014-2015 landeten wir in Pilsen farmne in plzen JZD wir haben verschiedene Jobs als ein Akzidenz Vieh gefüttert Hühner wir die Säuberung der Kot auf den grünen Heu und verschiedene Gelegenheitsjobs zu farmne Wir schlagen Verordnung wir haben in der Lage, sich anzupassen und zu lernen, was jede Arbeit gibt es zwei von meiner Kollegin Ladislav Nemeth bestand Latte Jokajiho 14 Kader Geburtsdatum 1956 17,9 bidlište Slowakischen Republik sk wollen wir Deutschland, dass es sich besser bezahlte Arbeit ruhig auf farmne müssen Futtermittel Rinder und verschiedene Hilfs zwingen Labor muj eimail dolarko@seznam.cz sendet Ihnen ihr eine Decke Gruß Lakatoš bieten

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down