24.11.2023 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak si nelhat v ekonomice zemědělského podniku

Jak si nelhat do vlastní kapsy v ekonomice zemědělského podniku – tak nazval svou přednášku Jindřich Macháček z poradenské firmy Bohemian Country. Vystoupil na   semináři o chovu skotu pořádaném společností Mikrop Čebín v Radnicích na Plzeňsku.

„Na ekonomiku zemědělského podniku lze pohlížet z pohledů výnosů nebo nákladů. Přiznejme si, že zemědělci nejsou obchodníci, a někdy ani nemají na vybranou, proto je podle mého názoru třeba sledovat především náklady zemědělského podniku,“ řekl na úvod zástupcům prvovýroby Jindřich Macháček a dodal, že je vždy třeba se učit od toho, kdo to umí lépe a neexistuje jednotná metodika posuzování nákladů.

„Relevantní čísla jsou vždy generována z účetního pohledu, nikoli z podružných evidencí. Soustřeďte se na vlastní programy, přizpůsobte je vlastním potřebám. Není zde prostor pro lidskou tvořivost. Je třeba přijít na to, jakou čísla mají vazbu na výrobu a umět je vysvětlit technikům a dalším pracovníkům. Pro odhalení slabých míst je nutné mít zmapován celý proces, když tomu tak není, jakákoli chyb se násobí a lžu si do kapsy,“ míní přednášející, podle kterého jsou většinou náklady v podnicích zejména s živočišnou výrobou, podhodnocené.   

Specifika zemědělské výroby 

Zemědělská výroba je totiž specifická v tom, že více než 50 % nákladů si tvoříme sami.

„Pokud má někdo nákladové kalkulace špatně, poškozuje celý sektor zemědělství v očích veřejnosti, neboť statistici ze státních úřadů tato čísla zveřejňují a obchodníci je rádi použijí proti zemědělcům,“ upozornil Jindřich Macháček a demonstroval příklad přehledného manažerského výstupu pro rychlé rozhodování, kde byly všechny údaje v jedné přehledné tabulce.   

„Málokdo dovede vyhodnotit živočišnou výrobu. Kam zařadit dotace, aby nepokřivily ekonomiku a nesrovnávali jste hrušky s jablkama?  

Často se setkávám se zavádějícím oceněním zásob, zvířat a vlastní produkce pro živočišnou výrobu. Je 1200 Kč za tunu vyrobeného objemného krmiva v pořádku nebo nikoli,“ ptá se přednášející.  

Vyvážená zemědělská soustava

Jindřich Macháček dále zmínil ekonomický přínos vyvážené zemědělské soustavy, které ve finančních výkazech nenajdete.  Jde především o existenci živočišné výroby – pokud je soustava narušena, dochází k poklesu produkce organických hnojiv, úbytku humusu v půdě, menšímu pěstování plodin vázajících dusík, což se všemi následky vede k narušení celé zemědělské vertikály.

Více najdete v příštím Našem chovu*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down