Jak silážují ti nejlepší

Sedmého březnového dne jsme navštívili farmu nedaleko Mohelnice, abychom předali ocenění, certifikát za umístění v letošní soutěži Silážní liga. Rodinná farma Vyjídáčkových hospodaří ve Vyšehorkách u Líšnice Mohelnicku v nadmořské výšce kolem 370 metrů. Chovají dojnice holštýnského plemene, pro něž vyrábějí kvalitní siláže.

Farmář Ing. Radomír Vyjídáček získal ocenění za třetí místo v kategorii kukuřičných siláží a měl nejlepší siláž travní. Certifikáty předávala členka týmy ACE Agro s. r. o. Soňa Halouzková. Farmařit Vyjídáčkovi začali v roce 2003 s prvními jalovičkami a nyní chovají 46 holštýnských dojnic. Ing. Vyjídáček je již zvyklý, že každoročně vítězí jako nejlepší chovatel ve své kategorii v republice z pohledu užitkovosti i dlouhověkosti svých dojnic. Dojí jich v průměru asi čtyřicet a jejich mléčná užitkovost 13 556 kg mléka s 3,81 % tuku a 3,27 % bílkovin (T+B  983 kg). Přes vysokou mléčnou užitkovost udržují nízký počet somatických buněk v mléce na 85 tisících v ml. Vyjídáčkovi obhospodařují 120 hektarů zemědělské půdy, polovinu tvoří orná půda. Na ní pěstují ozimou pšenici, ozimý kukuřici na siláž i na zrno, ale i hrách, jetel a jetelotrávy. Protože skot je na farmě ustájen na slámové podestýlce, zapravují asi na třetině pozemků každý rok hnůj.

Jak na siláže

Pro přípravu travní siláže, začínají podle Ing. Vyjídáčka sledovat trávy už týden dopředu před sklizní od začátku května a čekají na vhodnější počasí, protože, jak řekl, mají oproti větším podnikům tu výhodu, že siláž udělají během jednoho dne. Začínají obvykle sice až odpoledne, podle toho, jak je porost suchý. Výroba takové senáže trvá obvykle do devíti či deseti hodin večer. Protože jsou v květnu dlouhé dny, stačí většinou zakrýt siláž ještě za světla. U kukuřičných siláží se to nepodaří nikdy, siláže se zakrývají s čelovkami, s baterkami a při „svítících“ traktorech.

Práce na jámě a zakrytí siláže

Ing. Vyjídáček nám na jámě s kukuřičnou siláží ukázal, jak zakrývají siláže. Samozřejmostí jsou folie k zakrytí bočních stran silážní jámy zatížené pytli s pískem a fólie je i na dně silážní jámy pod silážovanou hmotou. Také celou siláž zakrývají dvěma fóliemi, které stáčí proti sobě tak, že když se siláž vybírá pro dojnice, je vždy jednou z folií zcela zakrytá. Druhý den ráno nechávají otevřený jen průduch v horní části siláže, aby kysličník uhličitý, který hmotu dokonale konzervuje a je těžší, než vzduch mohl unikat. Ing. Vyjídáček řekl, že v době, kdy zabalili dokonale celou siláž, nacházeli druhý den vyházené zátěžové pytle všude kolem jámy, kam je shodil tlak plynu. Nicméně se snaží pod plachtami kysličník uhličitý udržet, takže první týden deset dní přes den na sluníčku se plachta přizvedne a v noci klesne.

Kvalitní krmivo pro kvalitní dojnice

Se silážováním kukuřici a trav mají ve Vyšehorkách zkušenosti a vědí jak na to. Výborné, kvalitní, letos nejlepší travní siláže a stejně tak velmi dobré kukuřičné znamenají kvalitní krmení pro dojnice, které se umisťují v soutěžích užitkovosti Svazu chovatelů holštýnského skotu pravidelně na prvních místech.

Ing. Radomír Vyjídáček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down